Člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek představil emisní plán na léta 2011 až 2015. K vybraným osobnostem české historie na nových zlatých a stříbrných pamětních mincích České národní banky přibude například podnikatel Tomáš Baťa mladší, fotbalista Josef Bican, reformátor Jan Hus nebo spisovatel Bohumil Hrabal. Mince také připomenou založení Českých Budějovic, Sokola a Junáka nebo pražský Obecní dům.

Zvolené motivy vzešly z více než 300 návrhů. Celkem mince spotřebují takřka 5,5 tuny ryzího zlata a 18,2 tuny ryzího stříbra. O mince je prý stále větší zájem, a proto se nové emise budou vydávat v početnějších sériích. U stříbrných mincí to bude 50 000 kusů a u zlatých 25 000 kusů. "Zajímají se o ně samozřejmě sběratelé, ale stále více i širší veřejnost. Kupují je třeba jako dárek rodiče svým dětem," uvedl Řežábek.

Nejpočetnější je emisní plán 21 stříbrných mincí v nominální hodnotě 200 korun. Mince s Baťou a Hrabalem budou vydány v roce 2014 k připomenutí stého výročí jejich narození. O rok dříve bude ztvárněn Bican, od jehož narození uplyne také jedno století. Junák a Sokol se objeví na mincích v roce 2012 a České Budějovice v roce 2015.

Zlaté mince o nominální hodnotě 10 000 korun upozorní na dvě významná jubilea. Tématem první sady v roce 2012 bude 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské. Druhá se bude týkat 600. výročí úmrtí Mistra Jana Husa.

Na dva předchozí cykly o architektuře a technických památkách nově navážou "Mosty České republiky", které budou ztvárněny na zlatých mincích v hodnotě 5000 korun. Zvoleny byly například mosty v Písku, Lenoře a Stříbře, pražský Negrelliho viadukt nebo Žďákovský most.

Stříbrné pětisetkoruny budou zaměřeny na významné osobnosti kultury. Banka postupně vydá mince k výročí narození Karla Jaromíra Erbena, výtvarníka Jiřího Trnky, operního pěvce Bena Blachuta, výtvarníka a básníka Jiřího Koláře či básníka a herce Václava Tháma.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru