Prozápadní koalice kolem sunnitského Hnutí budoucnosti Saada Harírího zvítězila v nedělních parlamentních volbách v Libanonu a porazila v nich prosyrský tábor vedený šíitským hnutím Hizballáh. To už také svou porážku přiznalo, i když přesná čísla ministerstvo vnitra zatím podle agentur nezveřejnilo. Volební účast podle ministra vnitra Zijáda Barúda dosáhla rekordních 54,08 procenta, byla tedy nejvyšší za posledních 20 let.

Vůdce vítězné protisyrské koalice, syn zavražděného expremiéra Rafíka Harírího, reagoval na úspěch svého bloku blahopřáním Libanonu, demokracii a svobodě. "Libanonci dnes prokázali svou oddanost svobodě a demokracie. V těchto volbách nejsou vítězové ani poražení, jediným vítězem je demokracie a největším vítězem je Libanon," citovala agentura Reuters provolání Saada Harírího ke stoupencům před jeho bejrútským sídlem.

(Ne)bezpečné volby

"Prohráli jsme volby," přiznal agentuře Reuters vysoký politik blízký bloku tvořeného šíitskými hnutími Hizballáh a Amal a jeho křesťanským spojencem Svobodným vlasteneckým hnutím bývalého generála Michela Aúna. "Akceptujeme výsledek jako vůli lidu."

Podle televize Future, jejímž vlastníkem je Saad Harírí, by měla Hnutí budoucnosti získat 70 křesel v parlamentu, tábor vedený Hizballáhem pak 58.

Podle dosud neoficiálních výsledků získal parlamentní křeslo v obvodu jiholibanonského většinově sunnitského města Sajdá dosavadní premiér Fuád Siniura. Ten stál v čele vlády od roku 2005, kdy Harírího koalice zvítězila v parlamentních volbách. Kabinet provedl 18 měsíci politického konfliktu s Hizballáhem a jeho spojenci, neočekává se ale, že si svůj post udrží.

Hlasování se konalo za mimořádných bezpečnostních podmínek. Po celé zemi bylo rozmístěno téměř 50 000 vojáků a policistů a ve velkých městech byly vidět i tanky. Během hlasování bylo podle armádních zdrojů zaznamenáno 123 drobných incidentů.

"Jsem v zásadě spokojen (s průběhem volebního dne)," řekl ministr vnitra Barúd. Jak ale dodal, byl by ještě spokojenější, "kdyby všechno pokračovalo dobře a všichni přijali výsledky hlasování". Podobné obavy sdílí podle agentury AFP také 200 mezinárodních pozorovatelů, vyslaných zejména z Carterova střediska. "Naší starostí je, aby Libanonci výsledek (voleb) akceptovali," řekl bývalý americký prezident Jimmy Carter.

Po oznámení úspěchu začali stoupenci Harírího bloku oslavovat vítězství v ulicích řady měst, podle agenturních zpráv nejsou hlášeny žádné případné incidenty.

Hizballáh volá po politické spolupráci

Podle analytiků bude po volbách nejpravděpodobněji vytvořena vláda národní jednoty. Podle mluvčího Hizballáhu a poslance prosyrského bloku Hasana Fadlalláha není v Libanonu s jeho specifickou různorodostí možná jiná vláda, než kabinet spolupráce mezi politickými formacemi.

"Žádná strana si nemůže osobovat mocenský monopol," řekl Fadlalláh agentuře AFP. "Od nynějška je důležité, že Libanon otevírá novou stránku založenou na partnerství, spolupráci a porozumění."

Hizballáh a jeho spojenci měli v odcházející vládě 11 ministrů a právo veta. V předvolební kampani toto hnutí, které se těší podpoře Íránu, zvolilo smířlivější tón, mimo jiné proto, že USA daly předem najevo, že osud jejich další vojenské pomoci Libanonu bude záviset na výsledku parlamentních voleb. Spojené státy považují Hizballáh za teroristickou organizaci.