Míra nezaměstnanosti v květnu stagnovala na dubnové úrovni 7,9 procenta, trh očekával mírný nárůst na na 8,0 procenta. Minulý rok v květnu činila 5 procent. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se v květnu meziročně zvýšil o 165.325 na 446.451 lidí. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo práce a sociálních věcí.

Podle analytičky Heleny Horské z Raiffeisenbank se nenaplnily obavy z trhu z dalšího nárůstu míry nezaměstnanosti. "Počet lidí bez práce se ale stále zvyšuje. Díky sezónní práci nejsou ale nárůsty počtu nezaměstnaných tak razantní, jak byly na počátku roku," upozornila.

Ve srovnání s koncem dubna se počet dosažitelných uchazečů zvýšil o 1427. Pokles nezaměstnanosti byl v květnu zaznamenán již v 39 okresech, zatímco minulý měsíc pouze ve 22 okresech.

Celkově úřady práce evidovaly k 31. květnu 457.561 nezaměstnaných, což bylo o 835 osob více než ke konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 byl celkový počet uchazečů o zaměstnání vyšší o 155.054.

"Bohužel nezaměstnanost ještě poroste, ke konci roku ji očekáváme v blízkosti hranici 10 procenta," dodala Horská.

Sezónní  práce oživily poptávku na trhu

Zpomalení nárůstu nezaměstnanosti v minulém a zejména v tomto měsíci ovlivnilo podle MPSV mírné oživení v sezónně orientovaných odvětvích, jako jsou například stavebnictví a lesnictví. "Vzhledem k tomu, že to jsou odvětví s lepším uplatněním mužů, po několikaměsíčním nárůstu se mírně snížil jejich podíl na nezaměstnanosti. V měsíci červnu lze očekávat na trhu práce stabilizovaný stav," uvedlo MPSV.

"Sezonní práce konečně zbrzdily doposud rychle sílící řady na úřadech práce. Dnešní číslo z trhu práce nicméně neznamená, že se situace na českém trhu práce stabilizovala nebo že se dokonce zlepšuje," reagoval analytik ČSOB Petr Dufek.

V průběhu května bylo na úřadech práce nově zaevidováno 56.687 osob. Ve srovnání s předchozím měsícem to bylo o 16.365 nově evidovaných uchazečů méně. Meziročně došlo naopak k nárůstu o 20.531. Zaměstnání si našlo o 6300 uchazečů více než v květnu minulého roku.

"Nedá se rovněž čekat, že by firmy začaly vytvářet nová pracovní místa, když jejich zakázky na další měsíce jsou stále velmi slabé," upozornil Dufek.

Úřady práce evidovaly na konci května celkem 48.254 volných pracovních míst. Tento údaj znamenal o 2263 míst méně než v předchozím měsíci, a o 103.090 míst méně než v květnu 2008. Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru 9,5 uchazeče, z toho nejvíce v okresu Děčín, kde MPSV uvádí 55,3 uchazeče na jedno pracovní místo.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru