Český statistický úřad zveřejnil výsledky zahraničního obchodu za duben. Ten skončil v dubnu přebytkem 12 miliard korun, což byl meziročně o 5,6 miliardy lepší výsledek, oznámil Český statistický úřad. Analytici čekali výsledek kolem 11,3 miliardy korun.

Podle předběžných údajů klesl v dubnu meziročně v běžných cenách vývoz o 22,8 procenta a dovoz o 26,0 procenta. U dovozu šlo o nejhlubší, u vývozu o druhý největší propad od vzniku České republiky. Výsledky ovlivnila vysoká srovnávací základna loňského dubna, velikonoční svátky a nižší počet pracovních dní. V důsledku oslabení koruny vůči oběma hlavním měnám byl patrný větší pokles zahraničního obchodu v přepočtu na eura (vývoz o 27,6 %, dovoz o 30,7 %) a zvláště na dolary (vývoz o 39,4 %, dovoz o 41,9 %).

Přebytek pozitivně ovlivnil především nižší deficit v obchodě s minerálními palivy o 4,1 miliardy korun. "Zlepšení výsledku obchodu jde především na vrub levnějších surovin, zatímco export nadále padá dvojciferným tempem. Takže hodnotit výsledek obchodu nějak příliš pozitivně moc nejde," uvedl v reakci Petr Dufek z ČSOB. 

Podle analytiků má Česko šanci na dobrý výsledek obchodní bilance v letošním roce, a to především díky levnějším surovinám. "Stále ale není zřejmý žádný náznak obratu k lepšímu, na české exportéry i nadále dopadá evropská recese. Příznivější jsou snad jen očekávání firem v horizontu tří až šesti měsíců, otázkou je, zda a kdy se vyplní," dodal Dufek. 

Překvapivě dobrý březen

O měsíc dříve zahraniční obchod skončil s rekordním přebytkem 23,4 miliardy korun, především díky nižšímu deficitu v obchodě s minerálními palivy a vyššímu kladnému saldu v obchodě s polotovary a materiály.

Podle analytiků byl březnový výsledek šokující a začal měnit negativní pohled na českou ekonomiku. Na rekordním přebytku se podepsalo také zavedení šrotovného v evropských zemích, zejména v Německu a na Slovensku.

Vývoz v březnu meziročně v běžných cenách klesl o 6,3 procenta a dovoz o 13,5 procenta. U vývozu šlo o nejmenší meziroční pokles od září 2008, u dovozu od prosince loňského roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru