Německý maloobchodní řetězec Arcandor možná v pondělí vyhlásí bankrot. Řekl to v neděli mluvčí firmy. Zda se tak stane, podle něj záleží na tom, jak dopadnou jednání s vládou. Arcandor ji požádal o státní pomoc ve výši 437 milionů eur (asi 11,8 miliardy Kč), vláda ale na požadavek zatím moc vstřícně nereagovala.

Arcandor nemá příliš času nazbyt. Do příštího pátku si musí zajistit obnovu úvěrových linek v objemu 710 milionů eur, úspěch těchto jednání ale závisí na vstřícném postoji vlády. Arcandor by chtěl, aby mu vláda poskytla pomoc ze státní rozvojové banky KfW.
List Süddeutsche Zeitung napsal, že Arcandor v pátek přestal platit nájem za prostory, v nichž má obchody. List citoval z prohlášení, která na schůzce s věřiteli, akcionáři a majiteli obchodních prostor učinil ředitel Arcandoru Karl-Gerhard Eick. Většina obchodních ploch, jichž Arcandor využívá, je ve vlastnictví konsorcia Highstreet. Jeho majiteli jsou finanční ústavy Goldman Sachs a Deutsche Bank spolu se společností Pirelli Real Estate. Konsorcium se ale ke zprávě nechtělo vyjadřovat.

Výbor německé vlády bude jednat v pondělí

O požadavku Arcandoru bude podle zdrojů agentury Reuters v pondělí jednat výbor německé vlády. Jeho součástí jsou zástupci ministerstev financí, hospodářství a spravedlnosti a také lidé z okolí německé kancléřky Angely Merkelové.
 
Berlín se snaží Arcandor přesvědčit, aby zvážil dohodu s rivalem Metro. Ten nabízel, že své obchodní domy sloučí s těmi, které provozuje Arcandor. Německý týdeník Euro am Sonntag napsal, že dohoda by se patrně týkala i řetězce Otto Group, který by od Arcandoru mohl převzít prodej sportovních potřeb.
 
Mluvčí řetězce Metro řekl, že Eick by se měl ještě v neděli sejít s ředitelem Metra Eckhardem Cordesem. Bavit by se měli o možnostech záchrany Arcandoru, řekl mluvčí Metra.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru