Češi si při nakupování stále více zvykají využívat karty a platit bezhotovostně. V prvním čtvrtletí se počet karetních plateb meziročně zvýšil o 12,1 procenta na 41,4 milionu. Celkový počet karet v oběhu se přitom takřka nezměnil, což může znamenat, že rozšíření karet v tuzemsku se přiblížilo ke svému stropu, zjistila ČTK u Sdružení pro platební karty v ČR.

Počet výběrů hotovosti z bankomatů, který měl v tuzemsku až do loňska nad počtem plateb u obchodníků vždy převahu, narostl v prvním čtvrtletí meziročně ani ne o procento na 36,9 milionu. Zástupce sdružení Milan Zátka označil první čtvrtletí za znamení pozitivního vývoje v chování uživatelů karet.

Platební karta by totiž měla sloužit, a ve vyspělých státech tomu tak dlouhodobě je, především k bezhotovostním platbám. Uživatel karty je k tomu veden i tím, že za platbu neplatí žádný poplatek, zatímco za vybírání peněz z bankomatů se platí, doplnil Zátka.

Téměř 9 milionů karet

Placení kartou se snaží propagovat i karetní asociace. Společnost Visa Europe oznámila, že v nové kampani podporuje aktuální spotřebitelský trend, který spočívá v odklonu obyvatel od vybírání hotovosti z bankomatů a v častější preferenci bezhotovostního placení. Hlavní výhody bezhotovostních plateb jsou podle ní kontrola výdajů a pohodlí uživatelů.

Celkem bylo na tuzemském trhu koncem března takřka 8,9 milionu platebních karet, což představovalo meziročně růst o zhruba 1,7 procenta, ale v porovnání s koncem loňského roku to byl pokles. "Trh vydávání platebních karet se blíží nasycení," mínil Zátka.

Platit kartou bylo možné koncem letošního března na 57.660 místech a karty také přijímalo 1409 webových obchodníků. Bankomatů bylo 3596.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru