Čínská měna jüan by se mohla stát novou světovou rezervní měnou, a plnit tak stejnou úlohu, jakou nyní hraje dolar. Řekl to v sobotu ruský ministr financí Alexej Kudrin. Předpokladem ale podle něj je, aby byl jüan plně směnitelný. To by však mohlo trvat možná i deset let.

"Myslím, že nejkratší cesta by byla, kdyby Čína liberalizovala ekonomiku a umožnila plnou směnitelnost jüanu. To by mohlo trvat deset let, potom by ale byla po jüanech poptávka," řekl Kudrin v panelové diskuzi na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu. "Myslím, že by o tom Čína měla přemýšlet," dodal.

Plně směnitelnou měnu ale nemá ani Rusko. Centrální banka předpokládá, že volně plovoucí kurz rublu by země mohla mít zhruba v roce 2001, první náměstek šéfa centrální banky Alexej Uljukajev ale řekl, že by to mohlo za určitých okolností být i dříve.

 

 

"Máme pocit, že by to (volně plovoucí kurz rublu) mohlo být dříve než v roce 2011," řekl Uljukajev na okraj stejné akce v Petrohradu. Záležet bude prý hlavně na stavu platební bilance.

Uljukajev novinářům také řekl, že centrální banka ruské finanční ústavy zatím oficiálně nepodrobila žádným zátěžovým zkouškám, jako to podnikly Spojené státy. Situace v ruském bankovním sektoru je podle něj uspokojivá.