Průmyslová výroba v Maďarsku se v dubnu meziročně propadla o 27,1 procenta. V pátek to oznámil statistický úřad. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že maďarská ekonomika ve druhém čtvrtletí pokračuje v prudkém poklesu.

Za první čtyři měsíce letošního roku se produkce snížila o 23,5 procenta. "Máme tu široký a značný pokles prakticky ve všech průmyslových odvětvích," uvedl pracovník úřadu Miklos Schindele. "Největší propad nastal přirozeně ve výrobě automobilů a (průmyslovém) exportu," dodal.

Maďarská ekonomika by se podle odhadů vlády i centrální banky měla v celém letošním roce snížit o 6,7 procenta. V samotném prvním čtvrtletí se maďarský hrubý domácí produkt podle rychlého odhadu z minulého měsíce meziročně propadl o 6,4 procenta.

Premiér Gordon Bajnai: Maďarsko prochází bolestivou operací - čtěte ZDE

Maďarská míra nezaměstnanosti vzrostla na historický rekord 9,9 procenta - čtěte ZDE

Maďarsko nyní čelí nejhoršímu hospodářskému útlumu za téměř dvě desetiletí. Mezinárodní měnový fond a další instituce již loni slíbily zemi půjčku 25,1 miliardy dolarů (zhruba 477 miliard korun), která by měla podpořit státní rozpočet.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru