Ceny ropy ve čtvrtek stouply o více než tři procenta poté, co příznivé údaje o trhu práce ve Spojených státech posílily naděje na hospodářské oživení. Investiční banka Goldman Sachs navíc předpověděla, že ceny ropy se budou v budoucnosti zvyšovat.

Kolem 17:30 SELČ stoupla cena americké lehké ropy o 2,39 dolaru na 68,51 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent zdražila o 2,52 dolaru na 68,40 dolaru, napsala agentura Reuters.
 
Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že počet lidí pobírajících podporu v nezaměstnanosti se ve Spojených státech minulý týden poprvé za 20 týdnů snížil. Banka Goldman Sachs předpověděla, že cena ropy na konci letošního roku stoupne na 85 dolarů a na konci příštího roku na 95 dolarů.
Cena americké ropy se již díky nadějím na hospodářské oživení více než zdvojnásobila z téměř pětiletého minima 32,40 dolaru za barel, na které se propadla v prosinci. Stále ale zůstává hluboko pod rekordním maximem 147,27 dolaru, jehož dosáhla loni v červenci.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru