Slovenské nízkonákladové aerolinie SkyEurope potřebují investici ve výši zhruba 20 milionů eur (540 milionů Kč). Ve čtvrtek to uvedl generální ředitel společnosti Jason Bitter. Firma podle něj jedná se třemi investorskými skupinami, přičemž jednání chce ukončit do konce letošního roku.

"Nepotřebujeme víc než 20 milionů eur, může to být i méně," sdělil Bitter. Dva potenciální investoři pocházejí ze středoevropského regionu, ale nikoliv z Ruska; jeden je odjinud. Výše potřebné finanční injekce je podle Bittera nižší než dříve, neboť společnosti se daří zlepšovat provozní výsledky.

"Není pochyb, že je to složité, kvůli krizi a kvůli historii naší společnosti, která tak dlouho nevydělává peníze," přiznal Bitter. Společnost od zahájení svých letů v roce 2002 nikdy nevykázala zisk a jejím základním problémem je nedostatek cash flow, tedy volné hotovosti.

Dlouhodobě v dluzích

V tisku se v posledních dnech objevily zprávy, že firma dluží miliony korun, mimo jiné zaměstnancům, dodavatelům i slovenské správě sociálního zabezpečení. Česká reklamní agentura Beyond Interactice (BI) dokonce hledá věřitele SkyEurope pomocí inzerátů v tisku.

Bitter dluhy přiznává, zároveň dodává, že se je společnost snaží splácet a má s věřiteli dohodnuté splátkové kalendáře. "Není to tak, že neplatíme, ale je pravda, že neplatíme včas," řekl ředitel. Peníze zpět, i když se zpožděním, mají dostat i cestující za letenky na zrušené lety. Problémem je, že zhruba 6,5 milionu eur (175 mil. Kč) firmě blokuje jako zálohu bývalý poskytovatel kreditních plateb.

SkyEurope mají ve střední Evropě tři základny, kde "parkují" letadla. Z Prahy a Vídně létají čtyři stroje, z Bratislavy dva. Praha je podle šéfa SkyEurope nejúspěšnější základnou, obsazenost letadel se prý v květnu pohybovala kolem 75 procent. "Byznys nám tady běží, rezervace nejsou vůbec špatné," uvedl Bitter.

"Často už nás pohřbívali..."

Podle něj firma přežila už těžší časy. Na dotaz, zda zde budou SkyEurope i příští rok, Bitter řekl, že nikdo neví, co se stane. "Může třeba zkolabovat celý trh. Často už nás pohřbívali a jsme pořád tady," řekl.

Čistá ztráta firmy stoupla za první pololetí fiskálního roku o téměř 12 procent na 31,93 milionu eur (854,7 milionu Kč). Provozní výnosy za šest měsíců do konce března klesly o 15,7 procenta na 84,81 milionu eur. Za leden až březen se však firmě podařilo snížit provozní ztrátu o 41 procent.

SkyEurope jsou po ČSA druhým největším pravidelným dopravcem v Praze.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru