Do Česka loni přišlo méně přímých zahraničních investic (PZI) než o rok dříve. Zatímco v roce 2007 jejich celková hodnota činila 185,3 miliardy korun, loni klesla o 1,5 procenta na 182,8 miliardy korun. Naopak české podniky loni zvýšily PZI v zahraničí z 27,1 miliardy korun v roce 2007 na 32,4 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy vývoje ekonomiky ČR, kterou na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Na loňských PZI mířících do Česka se nejvíce podílelo Německo, jehož investice v roce 2008 vzrostly na 58,9 miliardy korun. Následuje Nizozemsko s 25 miliardami korun, Kypr s 17,7 miliardy korun, Slovensko s 14,4 miliardy korun a Švýcarsko se 6,9 miliardy korun. "Z mimoevropských zemí směřovalo do ČR nejvíce PZI ze Spojených států amerických (5,9 miliardy korun) a z Bermud (5,2 miliardy korun)," uvedl MPO.

Nejvíce se loni zvýšily PZI z Německa, a to z 24,5 miliardy korun v roce 2007 na 58,9 miliardy korun. Vzrostl i přísun PZI z Kypru, který se loni zvýšil z 6,2 miliardy korun na 17,7 miliardy korun. "Největší propad byl naopak zaznamenán u přílivu PZI z Lucemburska o 88,1 procenta z původních 42,8 miliardy korun na 5,1 miliardy korun a ze Švýcarska o 64,9 procenta z 19,7 miliardy korun na 6,9 miliardy korun," stojí ve zprávě MPO.

Nejvíce se investovalo do finančního zprostředkování 

Z celkové loňské hodnoty činily PZI do základního kapitálu 50,7 miliardy korun. Zahraniční PZI do základního kapitálu loni směřovaly především do oblasti finančního zprostředkování (15,4 miliardy korun) a do zpracovatelského průmyslu (24,4 miliardy korun). Dalších 125 miliard korun z PZI činil reinvestovaný zisk. Výrazně loni klesl podíl ostatního kapitálu, a to z 20,4 miliardy korun v roce 2007 na 7,1 miliardy korun.

Z Česka loni do Evropy směřovaly PZI v celkové hodnotě 31 miliard korun, z toho více než 9,3 miliardy korun do Nizozemska. PZI v hodnotě 4,4 miliardy korun směřovaly na Kypr a dalších 4,3 miliardy korun do Německa. "Velký význam mají také země jako Portugalsko, Rumunsko a Francie. Z mimoevropských pak Vietnam," uvedlo MPO.

České společnosti loni investovaly především do zahraničních nemovitostí a služeb pro podniky. Tyto investice loni činily téměř 16,7 miliardy korun, z toho investice do základního kapitálu obnášely 2,1 miliardy korun. Druhá pozice patřila odvětví elektřiny, plynu a vody s investicí do základní kapitálu 1,2 miliardy korun.

Přeorientování na Nizozemsko

MPO upozornilo, že v letech 1993 až 2006 bylo hlavní cílovou zemí českých investic Slovensko, loni jej ale v čele žebříčku vystřídalo Nizozemsko. "Důvodem náhlého přeorientování na Nizozemsko se staly tamější daňové výhody, které vedly řadu subjektů k přesunu jejich sídla z ČR do této destinace," podotklo MPO.

Daňové výhody v Nizozemsku podle MPO také zamíchaly pořadím zemí podle kumulovaného objemu PZI směřujících do Česka. Nizozemsko díky nim přeskočilo tradiční hlavní investory v ČR, kterými jsou Německo a Rakousko. Na konci roku 2007 činily celkové PZI nizozemských firem v ČR 619,5 miliardy korun, zatímco objem investic z Německa byl 318,7 miliardy korun a Rakouska 217,7 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru