Nejvíce dováženými ojetinami pro ČR jsou značky Ford, Škoda a Volkswagen. Celkově letos import vozů z druhé ruky ze zahraničí klesl o dvě pětiny na 56 975 aut. Vyplývá to ze statistiky Svazu dovozců automobilů.

Dovoz podle odborníků letos klesl kvůli snížení cen na domácím trhu i oslabení eura. Na poklesu se také projevilo zavedení poplatku za první registraci vozu, který neplní emisní normu Euro 3 a vyšší.

8526 fordů a 2krát Rolls-Royce

Od ledna do května si Češi přivezli 8526 vozů Ford, 7692 škodovek a 6293 aut značky Volkswagen. Trojice luxusních značek BMW, Audi a Mercedes se umístila kolem desáté příčky. Vedle toho si lidé dovezli například 12 ojetých Ferrari, 11 vozů Bentley, pět Aston Martin a dva Rolls-Royce.

Největší část představují dovážené vozy o stáří mezi pěti a deseti lety; ty mají podíl 42 procent. Starší vozy ho mají zhruba pětinový.

Cenový boj: ojetiny v. nová auta - čtěte ZDE

Češi dávají přednost ojetinám. Průměrný věk aut je skoro 14 let - čtěte ZDE

Pokles zaznamenal i tuzemský prodej nových aut. I když samotný prodej osobních vozů stoupl o 5,5 procenta, odbyt osobních a lehkých užitkových aut klesl o 13 procent na 74 679 vozů. Důvodem je zavedení možnosti odpočtu DPH na osobní auta a přesun části aut vykazovaných jako užitkové mezi osobní.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru