Ruský premiér Vladimir Putin a generální ředitel japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn toto úterý společně slavnostně otevřeli montážní závod Nissanu v Petrohradu. Jde o první montážní závod Nissanu v Rusku a agentura Reuters podotkla, že politici v zemi spoléhají na oživení automobilového průmyslu navzdory hluboké ekonomické krizi.

Automobilový trh v Rusku před začátkem ekonomické krize průběžně rostl a zahraniční výrobci se zde snažili vynahradit své upadající tržby na Západě. Optimismus klesl poté, co ruskou ekonomiku těžce zasáhla recese. Ghosn nicméně uvedl, že Rusko zůstává v Evropě trhem číslo jedna pro japonské automobilky.

Prodeje klesají

"Náš úspěch v Rusku bude přímo souviset na podpoře ruských obyvatel a vlády," řekl Ghosn. Nissan loni v Rusku prodal 146 000 automobilů, což je o 27 procent více než v roce 2007. Nový montážní závod, který stál 200 milionů dolarů (zhruba 3,8 miliardy korun), by měl zpočátku vyrábět 50 000 vozů ročně.

Celkový prodej automobilů v Rusku stoupl o 26 procent v roce 2008, ale v prvních čtyřech měsících letošního roku zaznamenal pokles o 44 procent.

Prodej aut v Rusku upadá. Škoda tam však prodala o čtvrtinu více vozů - čtěte ZDE

GM krachuje, stoletá legenda končí - čtěte ZDE

Ruská vláda nabídla zahraničním výrobcům značné motivační stimuly, aby v zemi otevřeli své závody. Automobilky Ford, Renault, Scania, Toyota, Volkswagen a General Motors v Rusku otevřely své výrobny během posledních šesti let. Putin, jenž zasedl za volant prvního Nissanu Teana, který sjel z výrobní linky, uvedl, že vláda bude pokračovat v podpoře automobilového průmyslu, zvlášť když bude souviset s inovacemi a novou technologií.

Kromě Nissanu Teana bude závod v Petrohradě vyrábět také Nissan X-Trail. Putin zároveň přivítal vytvoření 750 nových pracovních míst v továrně Nissanu. Podnik očekává, že dalších 5000 pracovních míst vznikne u dodavatelů a dalších partnerů, až bude závod v plném provozu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru