Více než dvě pětiny občanů neví, že jejich úspory v bankách jsou chráněny institutem pojištění vkladů. Maximální výši náhrady 50 000 eur, zhruba 1,35 milionu korun, neznají čtyři pětiny osob. Fond pojištění vkladů (FPV) zná pouze 13 procent populace. Na úterní tiskové konferenci to uvedli zástupci FPV a firmy Ipsos Tambor. Průzkumu se letos v únoru zúčastnilo tisíc lidí.

"Závěry průzkumu potvrdily, že je potřebné rozšířit povědomí veřejnosti o pojištění vkladů a jeho fungování," uvedl předseda správní rady fondu Josef Tauber. Výkonná ředitelka FPV Renáta Kadlecová doplnila, že nízká znalost pojištění je překvapující i proto, že na podzim, v době finanční krize, se na téma bezpečí bankovních vkladů hodně mluvilo.

Pojištění vkladů vzrostlo na dvojnásobných 50 000 eur loni. Nově je pojištěn celý vklad, dříve to bylo 90 procent. Navýšení navrhla vláda kvůli krizi na finančních trzích.

Senát schválil garanci vkladů do výše 50 000 eur - čtěte ZDE

Pojištěny jsou veškeré vklady fyzických a právnických osob vedené v pojištěných institucích v české nebo cizí měně, včetně úroků. Pojištění se nevztahuje například na vklady bank, finančních institucí, zdravotních pojišťoven a státních fondů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru