Nezaměstnanost v eurozóně v dubnu vzrostla na 9,2 procenta z březnových 8,9 procenta. Dubnová hodnota je vůbec největší za posledních deset let, přesněji od září 1999. Novináře o tom v úterý informoval Eurostat.

Nezaměstnaných však přibývá i v celé Evropské unii. Míra nezaměstnanosti se zde v dubnu vyšplhala na 8,6 procenta z březnových 8,4 procenta. To je pro změnu nejvyšší hodnota od ledna roku 2006.

V porovnání z březnem počet nezaměstnaných vzrostl o 556 000 v evropské sedmadvacítce a o 396 000 v eurozóně. 

Ve srovnání s dubnem 2008 se počet nezaměstnaných v bloku s přibližně půl miliardou lidí zvýšil o 4,7 milionu osob. V eurozóně přibyly více než tři miliony nezaměstnaných. Sezónně očištěná nezaměstnanost v eurozóně v dubnu loňského roku dosahovala 7,3 procenta a v celém bloku 6,8 procenta.

V Nizozemsku s nezaměstnaností nemají problém

Nejnižší míra nezaměstnanosti - tři procenta - je v Nizozemsku. Hned v závěsu se drží Rakousko s 4,2 procenty. Na opačném konci žebříčku je Španělsko, kde míra nezaměstnanosti vystoupala na 18,1 procenta.

Pátou nejvyšší nezaměstnanost - 11,1 procenta - mají na Slovensku. V případě Česka, pro které statistici hlásí 5,7 procenta, jde o šestou nejnižší míru v EU.

V porovnání s minulým rokem jen dvě členské země zaznamenaly pokles míry nezaměstnanosti. Zbývajících 25 zemí mají problémy s nárůstem. Mezi dvě země s klesající mírou nezaměstnanosti patří Rumunsko, kde byl pokles z 6,1 na 5,8 procenta a Řecko s propadem ze 7,9 na 7,8 procenta.graf_nezamestnanost_duben_EU

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru