Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech amerických v dubnu meziměsíčně klesly o 0,1 procenta. Osobní příjmy se však po dvou měsících poklesu v řadě naopak zvýšily o 0,5 procenta. Informovalo o tom v pondělí americké ministerstvo obchodu.

Trhy očekávaly, že spotřebitelské výdaje klesnou o 0,2 procenta a stejný výsledek očekávali ekonomové i u osobních příjmů. Americké spotřebitelské výdaje tak zaznamenaly už druhý měsíc za sebou pokles. Podle analytiků za to mohou především obavy Američanů z rostoucí nezaměstnanosti.

Osobní příjmy vzrostly o 0,5 procenta, tedy nejvíce za poslední rok, podle analytiků se ale za nimi skrývají platby v rámci pojištění v nezaměstnanosti a platbách sociálního zabezpečení.

Míra úspor narostla na 5,7 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 1995, přičemž v březnu činila 4,5 procenta. Podle expertů ale míra úspor byla poháněna především nečekanými nárůsty vyvolanými fiskálními stimuly vlády. Výdaje domácností, které tvoří až 70 procent ekonomiky, budou v tomto čtvrtletí ještě spíše pokračovat ve stagnaci až poklesu i přes to, že se zlepšují data o spotřebitelské důvěře.

Příjmy jsou nadále pod tlakem

"Spotřebitelé jsou ohledně vývoje ekonomiky méně nejistí, na jejich výdajích se to ale ještě příliš jednoznačně neukazuje, protože příjmy zůstávají pod tlakem," řekl pro agenturu Bloomberg ekonom Credit Suisse v New Yorku Jonathan Basile.

Spotřebitelské výdaje zajišťují ve Spojených státech zhruba dvě třetiny ekonomické aktivity. Důvěra spotřebitelů v květnu rostla a dostala se nejvýše od loňského září díky nadějím, že se americká ekonomika začíná stabilizovat.

Americká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla méně, než se původně očekávalo. Růst hrubého domácího produktu zpomalil o 5,7 procenta. V předběžném odhadu se počítalo s poklesem 6,1 procenta. Největší ekonomika na světě klesla již tři čtvrtletí za sebou. To je poprvé od poklesu v letech 1974 až 1975.

Míra nezaměstnanosti v americké ekonomice činila v dubnu 8,9 procenta. Od prosince roku 2007, který se bere za začátek recese americké ekonomiky, už USA přišly o 5,7 milionů pracovních míst. Z už nyní 25letého maxima by míra nezaměstnanosti měla do konce roku vzrůst na 9,6 procenta, pesimističtější odhady počítají s dosažením 10procentní hranice.