Vláda dnes opět kvůli diskuzi k výdajům na dopravní infrastrukturu přerušila projednání střednědobé výdajových rámců státu do roku 2012 s tím, že cílem vlády je na příští rok sestavit rozpočet se schodkem do 170 miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Jan Fischer.

Takový to schodek znamená podle Fischera deficit veřejných financí ve výši pět procent HDP. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Eduarda Janoty by přitom schodky státních rozpočtů v letech 2010 až 2012 měly přesáhnout 150 miliard korun. V roce 2010 by měl být deficit rozpočtu 165 miliard, v roce 2011 by měl činit zhruba 160 miliard a v roce 2012 pak 156 miliard korun

Všechny rozpočty by měly být podle ministra financí Eduarda Janoty "velmi úsporné". Ministr zopakoval, že chce v rozpočtech podporovat priority, jakými jsou věda, výzkum, vzdělání, infrastruktura nebo využití peněz ze strukturálních fondů EU. Fond bydlení i fond dopravní infrastruktury by podle Janoty měl mít v příštím roce výdaje na úrovni letošního roku. K tomu by měly dopomoci evropské fondy, mýtné nebo půjčky od Evropské investiční banky.

Pro letošní rok byl schválen rozpočet s výdaji 1,152 miliardy korun a deficitem 38,1 miliardy korun. Kvůli hospodářské krizi se ovšem výrazně zhoršil vývoj příjmů a vláda se snaží udržet deficit letošního rozpočtu kolem 150 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru