Konkurzní soud schválil prodej většiny aktiv zkrachovalé americké automobilky Chrysler skupině v čele s italským konkurentem Fiat. Prodej v hodnotě dvou miliard dolarů (38 miliard Kč) je pro Chrysler jedinou možností k odvrácení likvidace.

Rozhodnutí přišlo jen několik hodin před očekávaným vyhlášením bankrotu největší americké automobilky General Motors.

Soud schválil prodej aktiv Chrysleru novému podniku, ve kterém bude mít 68 procent fond zdravotní péče spojený s odborovým svazem United Auto Workers. Fiat bude kontrolovat 20 procent podniku a americká a kanadská vláda zbývajících 12 procent.

Chrysler požádal o banrotovou ochranu před věřiteli koncem dubna. Očekává se, že stejný krok učiní rovněž větší domácí konkurent GM. Plány na vyhlášení bankrotu GM již potvrdili i někteří představitelé americké vlády.

Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru