Vlády dvou německých spolkových zemí schválily svoji účast na plánované pomoci pro problémovou automobilku Opel, která je divizí americké General Motors, a podpořily plán prodeje Opelu společnosti Magna. Německá vláda se dohodla s kanadsko-rakouskou firmou Magna a americkou automobilkou General Motors na plánu na záchranu Opelu v sobotu.

Jednání o budoucnosti Opelu se kromě německé vlády účastnily vlády čtyř spolkových republik, ve kterých má Opel továrny. Tyto země přislíbily, že se budou podílet na vládní pomoci pro automobilku v celkovém objemu 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy Kč). Zástupci Durynska a Porýní-Falce již svoji účast na pomoci potvrdili v sobotu, zbývající dvě země, Hesensko a Severní Porýní-Vestfálsko, ji schválily v neděli.

Duryňsko se na pomoci pro Opel bude podílet 52 miliony eur a Porýní-Falc 100 miliony eur. Hesensko přispěje 447 miliony eur a Severní Porýní-Vestfálsko 150 miliony eur.

Podle dohody Magna získá v Opelu podíl 20 procent a dalších 35 procent získá její partner v konsorciu, ruská banka Sberbank. Konsorcium tak bude mít v automobilce majoritu. GM si ponechá 35 procent a zbývajících deset procent získají zaměstnanci. Magna slíbila, že ponechá v provozu všechny čtyři továrny v Německu, napsaly agentury AP a Reuters.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru