Monte Carlo nejsou jen závody Formule 1 a rulety v tamních kasínech. Koncem května se zde pravidelně setkávají špičky světového byznysu a bojují o titul „Nejlepší podnikatel světa", který vyhlašuje společnost Ernst &Young. Letos putuje nejvyšší ocenění k Cao Dewangovi do Číny.

V době, kdy je ve všech pádech skloňováno slovo krize, ho možná i symbolicky získal podnikatel, který má svůj byznys založený na jednom z nejpostiženějších odvětví - automobilovém průmyslu.

Jeho společnost Fuyao Glass Industry Group je totiž dodavatelem automobilových skel do osmi největších automobilek světa.

Tržby rostou krizi navzdory   

Dewangovi však navzdory krzi ve druhém čtvrtletí rostou tržby o dvacet procent a nyní bojuje o ovládnutí té nejvyšší pozice na světovém trhu výrobců skel.„Recept na krizi v automobilovém průmyslu je jednoduchý - dříve měly automobilky miliony kusů od jednoho modelu, nyní mají mnoho modelů aut, ale v malém množství. Takto vyrábíme i my, " řekl Hn Dewang.

Spolu s Dewangem o titul bojovali podnikatelé z jednačtyřiceti zemí světa. Šanci zvítězit měl  například  americký zástupce IT společnosti Red Hat Matthew Szulik,který s velkým zájmem médií, která ho provázela na každém kroku patřil mezi největší favority.  Zájem však vyvolali i   chilský výrobce vín Aurelio Montes či kanadský vědec Piyush Patel, který vsadil na vývoj léků na alergii a astma.

Česko není globální

Své želízko v ohni mělo i Česko. Majitel sofwarové společnosti Unicorn Vladimír Kovář sice porotu okouzlil svým podnikatelským příběhem, ale ztratil body na další disciplíně, která rozhoduje o celkovém vítězství v soutěži - globálním přesahu a financích. V tomto totiž mohou čeští zástupci konkurovat světovým lídrům jen těžko, shodují se dosavadní tuzemští vítězové. Před Kovářem se o zisk titulu „Ten nejlepší" snažili například šéf Student Agency Radim Jančura či majitel strojírenské firmy Brano Pavel Juříček.

V cestě za titulem však stojí konkurence podnikatelů ze států jako je například Indie. Její letošní zástupce Anil Agarwal, šéf důlní firmy Vedanta Resources si totiž loni připsal tržby 8,2 miliardy euro.

 „Soutěžili zástupci firem jejichž tržby se pohybovali od čtyřech milionů eruo do čtrnácti miliard euro. Rozhodování poroty však bylo nejtěžší za celou dobu konání soutěže," řekl J. Christer Ericsson, předseda porotců s tím, že k vítěství Dewangovi pomohl nejenom fakt, že mu patří deset procent světového trhu, ale i to, že firmu vybudoval prakticky od nuly.

Vítězové posledních několika let tak zastupují zcela rozdílná odvětví. Zatímco loni sklidil vavříny Švýcar Jean -Paul Clozel za své léky na plicní hypertenzi, před ním bodovali  kandadský cirkusový král a zakladatel Cirque de Soleil Guy Laliberté či likvidátor odpadků američan Wayne Huizenga.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru