Evropská unie, Rusko a Spojené státy upořádají příští týden ministerská jednání o případném vstupu Moskvy do Světové obchodní organizace (WTO). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje.

Podle nejmenovaného diplomata, jenž má informace o obsahu rozhovorů, jde o snahu zaujatých stran zjistit, zda vzájemné spory mohou být vyřešeny a za jakých okolností by Rusku mohla být cesta to WTO otevřena. Komisařka EU pro obchod Catherine Ashtonová, obchodní zástupce USA Ron Kirk a ruská ministryně hospodářského rozvoje Elvira Nabiullinová se sejdou k jednáním o WTO na okraji ekonomického fóra v Petrohradu, které začne 4. června.

Rusko je největší zemí, která dosud není členem WTO. Moskva jedná o vstupu již 15 let. Loni celý proces narušil vpád ruských vojsk do Gruzie s jednostranným uznáním dvou odtržených gruzínských enkláv. Vstup Ruska do WTO musí schválit všech 153 členů organizace, včetně České republiky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru