Nízkonákladové letecké společnosti SkyEurope Airlines stoupla za první pololetí fiskálního roku čistá ztráta o téměř 12 procent na 31,93 milionu eur (854,7 milionu Kč). Provozní výnosy za šest měsíců do konce března klesly o 15,7 procenta na 84,81 milionu eur. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila firma.

Od zahájení letového provozu v roce 2002 SkyEurope zatím vždy vykázal ztrátu. Do černých čísel se společnost v předchozím období plánovala dostat zrušením nevytížených linek a zaměřením na hlavní trasy. V minulém roce však její hospodaření negativně zasáhlo zdražení pohonných hmot na rekordní úrovně.

Začátkem letošního roku aerolinky navíc přišly o část své flotily a kvůli zajištění letů si musely několik strojů pronajímat. Nová letadla by měl SkyEurope získat v nejbližším období, čímž chce snížit náklady na pronájem od jiných přepravců.

Provozní ztráta klesla 

Čistá ztráta se sice zvýšila, ztráta před zdaněním, úroky, odpisy, amortizací a nájmem (EBITDAR) se snížila, a to více než o polovinu na 8,79 milionu eur. Klesla i provozní ztráta.

SkyEurope v prvním finančním pololetí meziročně snížila provozní ztrátu bez zahrnutí jednorázových položek o 26,7 procenta na 26,5 milionu eur (zhruba 700 milionů korun).

Vedení SkyEurope předpokládá, že hospodaření firmy se bude v nejbližších měsících zlepšovat. "Očekáváme, že naše síť bude pružnější, méně citlivá na sezonní a cenové výkyvy a schopná se vyrovnat s vyššími cenami paliv a dopady zpomalení globální ekonomiky," uvedla společnost.

Aerolinky od října 2008 do konce března letošního roku přepravily 1,25 milionu cestujících, což je meziročně o téměř čtvrtinu méně. Průměrné tržby na jedno sedadlo vzrostly o 13,1 procenta na 47,4 eura. SkyEurope na konci března zaměstnával 548 osob, základny má v Bratislavě, Košicích, Vídni a Praze. S akciemi aerolinek se obchoduje na vídeňské a varšavské burze.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru