Jaderná energetika je podle premiéra Jana Fischera jedinou alternativou uhlí nebo plynu. Je to jediná možnost, jak splnit české závazky v oblasti ochrany klimatu, řekl šéf vlády u příležitosti pátečního zahájení Evropského jaderného fóra v Praze.

Rozhodnutí o výstavbě dalších jaderných bloků v ČR bude ale podle Fischera až na další vládě. Dodal, že České republice hrozí nedostatek elektřiny po roce 2015. "Hospodářská krize může spotřebu tlumit, nicméně potom dojde k výrazným růstovým trendům," varoval premiér.

Také podle ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského je jednou z možností, jak zvýšit energetickou bezpečnost České republiky, maximální využití domácích energetických zdrojů a posílení jaderné energetiky. "Jaderné zdroje nabízí dlouhodobě udržitelné řešení. Jádro je nejlevnějším a nejčistším řešením budoucího nedostatku energie, ke kterému dojde s obnovením růstu světového hospodářství," dodal ministr.

Češi jsou atomu nejvstřícnějším národem

Diskuse, která se v posledních dvou letech v České republice vedla o jaderné energetice, přispěla podle Tošovského k růstu podpory tomuto zdroji mezi veřejností. Češi patří spolu s Litevci podle průzkumu Eurobarometru k největším zastáncům výroby elektřiny z jádra.

S návrhem státní energetické koncepce, která počítá s využitím jaderné energie, nesouhlasí Strana zelených a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Podle jeho dřívějšího vyjádření je nutné koncepci "zásadně přepracovat".

V současné době je v ČR posuzován vliv dostavby jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí. Pokud by dostavba začala v roce 2013, pravděpodobné zahájení provozu by bylo možné očekávat nejdříve kolem roku 2020.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru