Plynárenské společnosti RWE Transgas, E.ON ČR v pátek oznámily cenu plynu pro domácnosti v letošním 3. čtvrtletí.

Jako první oznámila snížení cen RWE Transgas. Domácnosti, které odebírají plyn od tohoto největšího prodejce v Česku, zaplatí od července v průměru o 6,1 procenta méně. Zákazníci, kteří zemní plyn využívají k ohřevu vody, vaření a topení, tak měsíčně ušetří v průměru 220 korun.

Největší pokles se týká jižní Moravy, kde se cena domácnostem sníží o 7,2 procenta. Naopak nejnižší snížení cen o 4,9 procenta zaznamenají domácnosti, které odebírají plyn od Východočeské plynárenské. Podle člena představenstva RWE Tomáše Varcopa je rozdíl v cenách u jednotlivých společností skupiny RWE dán odlišnou strukturou spotřeby zákaznických skupin.

"Oznámené ceny momentálně odrážejí pokles cen komodity z počátku roku. Ceny zemního plynu totiž kopírují ceny ropných derivátů přibližně s šesti až devítiměsíčním zpožděním," uvedl předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann s tím, že pokles cen je v období recese dobrou zprávou pro celou českou ekonomiku. Společnost zlevňuje zemní plyn od začátku roku podruhé.

E.ON zlevní víc než RWE

Společnost E.ON sníží od července celkovou cenu plynu pro domácnosti a maloodběratele o devět procent. ČTK o tom dnes informoval mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Plynem E.ON zásobuje 110.000 zákazníků na jihu Čech. Domácnosti, které odebírají plyn od největšího prodejce v Česku RWE Transgas, zaplatí od července v průměru o 6,1 procenta méně.

"K 1. červenci dochází ke snížení komoditní ceny zemního plynu pro zákazníky z kategorie domácností a maloodběratelů v průměru o 13,5 procenta. Na celkové ceně včetně nákladů na strukturování a distribuci se zlevnění komodity projeví poklesem ceny o devět procent," uvedl mluvčí.

Domácnosti na jihu Čech, které na plynu jen vaří, tak ušetří řádově desetikoruny. Tam, kde plynem i topí, uspoří stovky korun až pár tisíc, podotkl mluvčí. Majitelé rodinných domů připojených na plyn pak mohou poklesem ceny ušetřit i několik tisícikorun. Úplný přehled cen je uveden na webu E.ON www.eon.cz/cs/customers/index.shtml.

PRE zlevní o 7 procent

Společnost Pražská plynárenská sníží od července ceny plynu pro domácnosti v průměru o sedm procent, informovala mluvčí Pražské plynárenské Lenka Hauptmanová. Domácnosti, které plyn používají na vaření, ohřev vody a topení a jejichž roční odběr činí 18 megawatthodin, měsíčně uspoří v průměru 116,2 koruny. U domácností s ročním odběrem 27,5 MWh činí měsíční úspora 177,6 koruny.

"Důvodem je pokračující pokles nákupních cen zemního plynu od našich dodavatelů," uvedla mluvčí. V případě Pražské plynárenské se jedná o druhé snížení cen zemního plynu v tomto roce. Podle Hauptmannové od počátku roku dosáhne v průměru pokles 10,4 procenta.

Kompletní ceník prodejních cen zemního plynu platných od 1. července 2009 je k dispozici na internetových stránkách www.ppas.cz.

Pražská plynárenská zásobuje zemním plynem přibližně 440.000 odběratelů v Praze a příměstských částech okresů Praha-východ a Praha-západ a Kladno.

Plyn zlevňuje ropa

Společnosti nedávno uvedly, že budou cenu snižovat, oslovení analytici čekali zlevnění do pěti procent.

Hlavní příčinou poklesu cen plynu je podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky klesající cena ropy i lehkých a těžkých olejů v průběhu minulých tří čtvrtletí. Ceny plynu se totiž odvíjejí od cen ropy, topných olejů a uhlí.

"Tento optimismus však brzdí nepříliš stabilní a spíše oslabující kurz české měny a aktuální růst cen ropných produktů v měsíci květnu," dodal nedávno Procházka.

Ceny plynu padají spolu s ostatními surovinami vlivem hospodářské krize. To se projevilo již ve druhém čtvrtletí i v Česku. Pražská plynárenská od dubna snížila ceny plynu pro domácnosti v průměru o 3,5 procenta, skupina RWE o tři procenta a v případě společnosti E.ON, která zásobuje zákazníky především na jihu Čech, klesly konečné ceny plynu pro domácnosti o zhruba dvě procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru