Skupině pražské burzy loni klesl čistý zisk meziročně o 21,5 procenta na 155,8 milionu korun. Zisk před zdaněním se snížil meziročně o 13,7 procenta na 227,2 milionu korun. Valná hromada akcionářů burzy ovšem tento čtvrtek schválila rekordní dividendu 960 korun na akcii po minulé 620 korun na akcii. Burza to oznámila v tiskové zprávě.

Podle mezinárodních účetních standardů IFRS, kterými se společnosti pražské burzy řídí, neobsahuje konsolidovaný výsledek hospodaření mimo jiné výnos z prodeje vlastních akcií a obdržené dividendy od dceřiných společností. Podle mluvčího burzy Jiřího Kovaříka i tyto prostředky slouží k výplatě dividendy, která tím mohla přes pokles zisku meziročně růst.

Burza ve vleku krize

Počet členů burzovní komory Burzy cenných papírů Praha se zvýšil na šest. Valná hromada doplnila komoru o generální ředitelku firmy Univyc Helenu Čackou, generálního sekretáře Energetické burzy Davida Kučeru a člena dozorčí rady rakouské energetické burzy EXAA a člena představenstva Central Counterparty Austria Ludwiga Nießena.

Hromada dále potvrdila složení dozorčí rady, kam byli nově jmenováni předseda představenstva společnosti Patria Finance Jan Klenor a člen představenstva České spořitelny Daniel Heler. Dozorčí rada má celkem šest členů.

Evropské burzy hledaly směr. Praha klesla o procento - čtěte ZDE

Investoři se v týdnu do akcií příliš nehrnuli. Burza posílila o 2,73 % - čtěte ZDE

Obchodování s cennými papíry loni v tuzemsku poznamenala globální finanční krize. České akcie postihl největší pokles za více než 15 let obchodování. Měřeno indexem PX spadly o 52,7 procenta. Celkové obchody s akciemi mírně převýšily 852 miliard korun, což znamenalo meziroční pokles o téměř 16 procent, ale současně i zatím třetí nejvyšší objem po létech 2005 a 2007.

Burzovní skupinu tvoří společnosti Burza cenných papírů Praha, Energetická burza, Univyc, Central Counterparty, Central Clearing Counterparty a Energy Clearing Counterparty. Většinovým majitelem pražské burzy je od loňského roku Wiener Börse AG, která drží takřka 93procentní podíl. GE Money Bank, která na burze neobchoduje, drží 6,6 procenta akcií. Zbytek akcií burzy vlastní dalších osm firem včetně burzovních členů Fio a Capital Partners. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru