Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na svém čtvrtečním zasedání ve Vídni podle očekávání rozhodla ponechat těžbu beze změny. Oznámil to saúdský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí. Další zasedání kartelu se uskuteční 9. září.

Nuajmí již ve středu uvedl, že OPEC nemá zapotřebí snižovat svou těžbu. Dodal, že ceny ropy by se díky silnější ekonomice měly brzy vyšplhat na zhruba 75 až 80 dolarů za barel.

Cena americké lehké ropy ve středu poprvé za šest měsíců překročila 63 dolarů za barel. Již se tak zhruba zdvojnásobila z téměř pětiletého minima 32,40 dolaru za barel, na které se propadla v prosinci. Stále ale zůstává hluboko pod rekordním maximem 147,27 dolaru, jehož dosáhla loni v červenci.

Sarkozy by rád zkrotil ceny ropy - čtěte ZDE

G8 varuje. Bez investic do energií se krize nezbavíte. Ropa extrémně podraží - čtěte ZDE

OPEC se ve snaze podpořit ceny ropy od září dohodl na snížení těžby o celkem 4,2 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba pěti procentům celosvětové spotřeby ropy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru