Britský úřad pro finanční služby (FSA) ve čtvrtek oznámil, že testy, pomocí kterých měří kapitálovou sílu bank, předpokládají pokles cen nemovitostí v Británii během současné ekonomické krize o polovinu. Navíc hrubý domácí produkt klesne o 6 procent.

Znamenalo by to nejhorší ekonomický propad země za více než 60 let. Testy podle agentury Reuters počítají s horším vývojem hospodářství než podobné zkoušky ve Spojených státech.

Nejhorší krize od 2. světové války

"Současná situace představuje těžší a delší recesi, než kterou Velká Británie zažila v 80. a 90. letech, tedy nejvážnější od druhé světové války," uvedl FSA ve svém prohlášení.

Podle FSA by nezaměstnanost mohla dosáhnout až 12 procent a růst ekonomiky by se mohl zastavit do roku 2011.

"Tohle nemůže skončit debatou o tom, zda mají banky dost kapitálu, aby absorbovaly potenciální ztráty," uvedl analytik Sandy Chen z londýnské Panmure Gordon pro agenturu Bloomberg. "Závěry FSA nejsou daleko od některých ekonomických předpovědí," dodal.

Příliš mnoho tajností tajné

Výsledky testů jednotlivých bank odmítl FSA zveřejnit narozdíl od americké centrální banky FED. Oznámil však, že zkoušky byly mimo jiné zaměřeny na Royal Bank of Scotland a Lloyds Banking Group, jako součást snahy těchto bank zapojit se do vládního programu na ochranu aktiv.

FSA uvedl, že šlo o užitečnou akci, která přinesla široký pohled na testované subjekty. Již dříve FSA i ministerstvo financí odmítlo požadavky na zveřejnění parametrů testů a výsledků.

Banka Barclays jako jediná v březnu uvedla, že prošla takzvaným zátěžovým testem, který prokázal, že splnila kapitálové podmínky FSA. Žádné jiné banky se nevyjádřily, zda podobné testy podstoupily.

Přísnější testy než v USA

Testy například objevily potenciální nebezpečí v kapitálu společnosti Dunfermline Building Society předtím, než její deposita převzala společnost Nationwide Building Society, uvedl FSA. Výsledky zároveň pomohly k nastavení podmínek vládního programu na ochranu aktiv, jehož prostřednictvím ministerstvo financí garantovalo úvěry RBS a Lloyds ve výši 585 miliard liber.

Smyslem testů bank je zjistit, zda každá instituce má adekvátní kapitál na to, aby přežila i ty největší problémy. Testy FSA počítají s horším vývojem, než podle kterého se řídily zkoušky bank v USA.

Tam byla kapitálová síla bank testována proti ekonomickému poklesu mezi čtyřmi a pěti procenty, třicetiprocentnímu snížení cen nemovitostí a nejvyšší míře nezaměstnanosti 10,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru