Dalších 70 zaměstnanců společnosti Jablonex Group dostane do konce května výpověď. Informoval o tom předák tamní odborové organizace Miroslav Kotrba.

Najít nové uplatnění bude pro lidi propuštěné z Jablonexu velmi obtížné. V minulosti dokázali propuštěné zaměstnance ze sklářství vstřebat dodavatelé autosoučástí, i automobilový průmysl je ale v krizi a propustil na Jablonecku stovky zaměstnanců. Na konci dubna bylo na Jablonecku bez práce 4300 lidí a míra nezaměstnanosti 9,4 procenta byla druhá nejvyšší v kraji. K dispozici bylo jen 180 volných míst, na každé tak připadalo téměř 24 uchazečů, což je v rámci kraje nejvíce. Květnová čísla zatím nejsou k dispozici, podle úřadů práce se ale situace dál zhoršuje.

Důvodem snižování počtu zaměstnanců Jablonexu je zefektivnění provozu. Není proto vyloučeno další propouštění. Bude ale podle vedení podniku záviset na tom, jak poběží jednání o prodeji Jablonexu. Ta začala loni v srpnu, kdy se majitelé rozhodli nabídnout 98 procent akcií, a zatím neskončila.

"Nyní jednáme s investory jak o možnosti prodeje celého podílu, tak o možném prodeji po částech," řekl MF Dnes výkonný ředitel Jablonex Group Pavel Marek. Podle neoficiálních informací má o koupi části gigantu - skláren v Zásadě a Desné, zájem majitel Preciosy Ludvík Karl.

Jablonex propouští navzdory tomu, že se zapojil do projektu Vzdělávejte se!, který umožňuje dotovat programy vzdělávání zaměstnanců i jejich mzdy, a udržet tak jejich pracovní místa. Sklářská firma otevřela šest programů, do nichž se zapojilo na 350 zaměstnanců, zhruba pětina zaměstnanců.


"Zařadili jsme do nich i pracovníky ve výpovědi, chtěli jsme tím zvýšit jejich šance najít nové uplatnění," řekl už dříve personální ředitel Jablonexu Josef Klofec. Program je podle něho první skutečnou pomocí, které se podniky v současné hospodářské krizi od státu dočkaly. Vážné problémy ale podle Klofce působí firmě banky, které výrazně přitvrdily podmínky poskytování úvěrů. Firma tak má problémy s provozním financováním.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru