Největší americká automobilka General Motors hodlá omezit počet svých dodavatelů součástek v Severní Americe. Reaguje tak na zmenšující se rozsah svých aktivit v důsledku restrukturalizace. Oznámila to v noci na čtvrtek firma. Očekává se, že GM v nejbližších dnech vyhlásí bankrot poté, co se jí nepodařilo dohodnout s věřiteli na výměně dluhopisů za akcie.

Počet dodavatelů automobilky v Severní Americe by měl během příštích 18 měsíců klesnout na zhruba 1100 ze současných 1500. Nákupní ředitel GM Bo Andersson rovněž uvedl, že automobilka by se stále ráda vyhnula bankrotu, ale že toho nemůže dosáhnout bez dohody s věřiteli.

Postoj věřitelů je pro další osud automobilky klíčový. Pokud firma nebude schopna do pondělí 1. června americké vládě předložit životaschopný plán restrukturalizace, nebude mít jinou možnost než vyhlásit bankrot.

Vyplácení mzdy s třídenním předstihem 

GM v noci na dnešek rovněž oznámila, že tento týden vyplatila mzdy zhruba 90 000 zaměstnancům v USA s třídenním předstihem, aby je ubezpečila, že jejich výplaty nebudou případným vyhlášením bankrotu ovlivněny.

GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.