O auditu centrální banky informovala tuto středu agentura AP. Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková obvinila guvernéra centrální banky Volodymyra Stelmacha z finančních machinací, které dovedly ukrajinskou měnu hřivnu do vážných potíží. Centrální banka podle premiérky prodávala cizí měnu za příliš nízkou cenu a spřízněným bankám poskytovala finanční asistence. Hřivna oslabila vůči dolaru od loňského září o 38 procent.

Tymošenková stála loni v čele snahy parlamentu odvolat Stelmacha z jeho postu. Pro odvolání guvernéra centrální banky hlasovala většina členů sněmovny, prezident Viktor Juščenko jej však ponechal ve funkci.

Podle zástupce ukrajinské centrální banky zahájila audit poradenská firma Ernst & Young a to po loňském počátku ekonomické krize. E&Y se však k šetření odmítá vyjádřit.

Ukrajinský bankovní sektor je od loňska těžce poznamenán finanční krizí. Vláda spoléhá na příspěvek 16,4 miliardy dolarů od Mezinárodního měnového fondu, který by měl hlavní banky postavit zpět na nohy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru