Letošní objem prodaných hypoték občanům by mohl být ještě nižší, než se původně očekávalo. Meziročně přitom trh vykazuje téměř třetinový propad. "Předpokládali jsme, že začátek roku bude slabší než v loňském roce. Ačkoliv se v březnu a dubnu zájem o hypotéky zvýšil, stále je propad oproti loňskému roku větší, než jsme čekali," prohlásil generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. Vyplývá to z tiskové zprávy Hypoteční banky.

Za velmi dobrý výsledek by Sadil považoval objem 90 miliard korun, což by znamenalo meziročně více než pětinový pokles. Jen tak potvrdil pesimistické odhady analytiků, kteří celoroční objem nových hypoték nyní odhadují na 80 až 85 miliard korun.

V celém loňském roce banky poskytly občanům hypoteční úvěry za necelých 114 miliard korun. "Pokud budou poskytnuty hypotéky na úrovni 90 miliard korun, budeme to považovat za velmi dobrý výsledek. Je pravda, že se jedná již poněkolikáté o korigovaný odhad. To potvrzuje, že odhady trhu v současné době jsou velmi obtížné," uvedl Sadil.

Do konce roku podle něj nelze očekávat návrat k rekordním měsíčním výsledkům předchozích dvou let. 

Lidé se bojí zadlužit a čekají na pokles cen

Zájem o hypotéky se sice v posledních měsících zvýšil, ale meziročně jde o stále velmi nízká čísla. V dubnu devět největších banka na trhu poskytlo občanům hypotéky jen za 7,55 miliardy korun, což znamená meziroční zhoršení o 31,2 procenta. Akční slevy na úrocích, které zabraly v březnu, už evidentně v dubnu nezafungovaly.

Češi se bojí dluhů, hypoték je méně - čtěte ZDE

Petr Zámečník: Jakou cenu má dnes vlastní bydlení? - čtěte ZDE

"Potvrzují se očekávání, že hlavní boj o klienta půjde směrem prodlužováním jarních "speciálních akcí"," řekl minulý týden hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl, 

V prvním čtvrtletí roku 2009 bylo občanům v ČR podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) poskytnuto 10 440 hypoték v celkovém objemu 17,7 miliardy korun, tzn. meziroční pokles o 31 procenta.

Podle makléřů, kteří hypotéky prodávají, je hlavním důvodem rostoucí obava lidí z velkého zadlužení a spekulace na další pokles cen nemovitostí. Duben je přitom vedle května, září a října klíčovým pro celoroční výsledky hypoték. Právě v těchto měsících se nemovitosti tradičně nejvíc kupují.

"Kdo nutně nepotřebuje, nic nekupuje a raději jde do pronájmu. Lidé nemají jistotu v zaměstnání. Všeobecně panuje zdrženlivost k investicím," líčí situaci makléř Libor Ostatek z firmy Golem Finance.

Banky nechtějí snižovat sazby

Zájem o hypotéky brzdí kromě nízké poptávky klientů a celkové hospodářské recese i vyšší úrokové sazby, které se v posledních měsících drží v průměru nad 5,5 procenta, přitom Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu na 1,5 procenta, nejnižší hodnotu za dobu existence České republiky.

Klienti trestají banky. Hypotéky nezlevňují, zájem klesl o třetinu - čtěte ZDE

Potvrzeno: Zájem o hypotéky klesá. Objem klesl o třetinu - čtěte ZDE

"Sazby ČNB jsou krátkodobé, klíčová reposazba udává cenu, za kterou ČNB přijímá od ostatních bank volné zdroje na 14 dnů na rozdíl od sazeb u naší produkce, které jsou dlouhodobé, s dobou fixace obvykle vyšší než tři roky," upozornil náměstek generálního ředitele Hypoteční banky Martin Vašek.

Zatímco v březnu úrokové sazby poklesly, tak v dubnu banky zlevňovat hypotéky přestaly. Průměrná úroková sazba nových úvěrů podle serveru Hypoindex mírně vzrostla na 5,54 procenta po březnovém silném poklesu na 5,5 procenta, kdy se projevily na trhu jarní slevové akce bank.