Ruský plynárenský gigant Gazprom je připraven podílet se na novém novém plynovodu mezi Íránem a Pákistánem, jehož výstavba může připravit chystaný evropský plynovod Nabucco o íránský plyn. Uvedl to ruský list Kommersant. 

Nabucco má do Evropy po trase obcházející Rusko přivádět plyn ze Střední Asie, aby tak snížil závislost unie na ruských dodávkách.

Moskva uvítala nedělní podpis prezidentů Íránu a Pákistánu pod dohodou o výstavbě plynovodu vedoucího z íránského naleziště Jižní Pars a "je připravena připojit se k projektu, jakmile zazní taková nabídka", řekl deníku náměstek ministra energetiky Anatolij Janovskij.

Nabucco: naděje stále ještě žije - čtěte ZDE

Josef Kastl: Nabucco je trochu jako lochneska - čtěte ZDE

Rusko zároveň usiluje o výstavbu dalšího plynovodu South Stream, který je přímým konkurentem Nabucca. Nedávno se na realizaci South Streamu dohodli zástupci Ruska, Itálie a podniků z Řecka, Bulharska a Srbska.

Moskva chce snížit konkurenci, odvede íránský plyn do Asie

Další, tentokráte nejmenovaný vysoce postavený zdroj z ruské vlády vysvětlil, že projekt je pro Moskvu výhodný, protože odvede íránský plyn na jihoasijské trhy, aby v blízké a střednědobé perspektivě nekonkuroval ruskému plynu v Evropě. Íránsko-pákistánský plynovod tak pomůže odvést íránský plyn od projektu Nabucco, který Moskva považuje za konkurenci k rusko-italskému plynovodu South Stream.

Ochotu podílet se na projektu potvrdil i Gazprom, který by podle listu mohl fungovat i jako operátor plynovodu a na výstavbě spolupracovat jako dodavatel. "Máme o tento projekt zájem, protože umožní zúročit naše znalosti a schopnosti a napomůže íránským partnerům otevřít nové trhy," řekl mluvčí koncernu Sergej Kuprijanov.

Íránsko-pákistánský plynovod o délce přibližně 2100 kilometrů se má začít stavět letos v září, dokončen má být o pět let později. Zpočátku má přepravovat 11 miliard metrů krychlových plynu ročně, později se má kapacita zdvojnásobit. Podle listu je však součástí ještě většího projektu, který počítá s přepravou íránského plynu až do Indie.

Nový plynovod těží z asijské poptávky

Vzhledem k indicko-pákistánským sporům se původně počítalo s výstavbou indické větve po mořském dnu. Íránskému prezidentovi se však předáky obou zemí podařilo přesvědčit o výhodnosti jediného plynovodu o kapacitě 55 miliard kubíků plynu ročně, z nichž by více než tři pětiny byly určeny Indii. Indická část měla měřit 600 kilometrů a projekt měl stát sedm až osm miliard dolarů. Indie podle odhadů bude v roce 2025 potřebovat 145 miliard kubíků plynu ročně.

Rusko vrací úder Nabuccu. Putin získal podpisy pro konkurenční plynovod - čtěte ZDE

Dohoda o plynovodu Nabucco prý bude podepsána 25. června - čtěte ZDE

Loni v září Dillí jednání zmrazilo, podle expertů kvůli politickému tlaku z Washingtonu, který se snaží překazit íránské plány získávat z prodeje plynu dodatečných pět miliard dolarů ročně. Teherán zatím prodává plyn jen Turecku.

Při nedělním podpisu dohody s pákistánským protějškem však íránský prezident prohlásil, že projekt zůstává otevřený také Indii a dalším zájemcům. Zájem prý projevuje Čína.

Podle expertů však projekt čelí velkým rizikům, hlavně kvůli nestabilní situaci a finančním potížím Pákistánu; každá země má svůj díl trasy stavět na vlastní náklady. Není ani jasná cena íránského plynu. Uzavření nedělní dohody tak podle Kommersantu mohlo být jen tahem v kampani před íránskými prezidentskými volbami, ale další jednání o sporných podrobnostech mohou trvat ještě roky.

Ruský odpor k Nabuccu sílí

Projekt Nabucco dostal ránu již  před dvěma týdny po schůzce premiéra Vladimira Putina s jeho italským protějškem Silviem Berlusconim a šéfy energetických společností z Řecka, Bulharska a Srbska. Ti totiž podepsali konkrétní dohody o realizaci plynovodu South Stream, který je přímým konkurentem Evropskou unií prosazovanému plynovodu Nabucco.

South Stream má přepravovat ruský plyn do Evropy po dnu Černého moře a vyhýbá se tak tranzitním zemím jako je Ukrajina. Počáteční kapacita 30 miliard kubíků ročně může být zvýšena na 47 miliard. Nevýhodou je cena, která podle odhadů Gazpromu může přesáhnout dvacet miliard eur.

Konkurenční plynovod Nabucco je o polovinu levnější, ale potýká se s nedostatkem volných objemů plynu. Zatím pouze Ázerbajdžán nabídl volné kapacity, o dodávkách ze střední Asie se doposud neúspěšně jedná.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru