Holding Bazel Olega Děripasky a italská Generali se nedohodly na prodeji jedné z největších ruských pojištoven Ingosstrach, protože Bazel se nechtěl zřeknout kontroly nad pojišťovnou. Uvedl to tuto středu ruský list Vedomosti.

Informace o krachu jednání mezi Bazelem a Generali se objevily již minulý měsíc, list však přinesl další podrobnosti. Bazel, Generali, ani český fond PPF Investments (PPFI), který vlastní menšinový podíl v Ingosstrachu, oficiálně nekomentovaly.

Kellner v Ingosstrachu

Podle deníku se jednání mezi Bazelem a Generali rozjela poté, co se dostal do slepé uličky spor mezi hlavními akcionáři Ingosstrachu - Děripaskovým Bazelem a PPFI. Ten ovládá český podnikatel Petr Kellner a jeho partneři. Situace byla takováto:

PPFI koupil 38,5 procenta akcií ruské pojišťovny od Alexandra Mamuta, o tento podíl však měl zájem i Děripaska. Bazel se pak pokoušel napadnout transakci u soudu, snížit podíl PPFI navýšením kapitálu pojišťovny či nepřipuštěním zástupců PPFI do dozorčí rady, ale neúspěšně.

PPFI pak nabízel odkoupit od Bazelu jeho podíl v Ingosstrachu, anebo prodat své akcie. Bazel nabídl 400 až 500 milionů dolarů, což bylo pro PPFI nepřijatelné.

Generali a Bazel: Poslední jednání v dubnu

Po vypuknutí krize do jednání vstoupila Generali, partner Kellnerovy skupiny PPF ve střední a východní Evropě. V březnu šéf Generali Giovanni Perissinotto uvedl, že za kontrolní balík v Ingosstrachu může utratit 300 milionů eur. Bazel to nekomentoval, nicméně podle zdroje obeznámeného s jednáním byla tato nabídka učiněna ještě koncem loňského roku a nyní už není aktuální. Jednání jsou nyní podle listu přerušena, naposledy se jednalo v dubnu.

Podle zdroje blízkého Bazelu chtěl ruský holding učinit z Ingosstrachu společný podnik s Generali na základě rovnoprávného partnerství a bez účasti PPFI. Italové sice byli ochotni odkoupit podíl PPFI, ale až po vytvoření společného podniku s Bazelem, v kterém by však měli kontrolní balík, a na tom jednání ztroskotala. Strany se podle listu rovněž rozcházely v ohodnocení ceny Ingosstrachu.

PPF Investments je nezávislá mezinárodní skupina pro oblast soukromých investic registrovaná na Jersey. Podle informací médií skupinu vlastní bývalý manažer finanční skupiny PPF Tomáš Brzobohatý, minoritním akcionářem je také majitel PPF a nejbohatší Čech Petr Kellner. PPFI se zaměřuje na ekonomiky přechodného období v regionu střední a východní Evropy a Asie.

Děripaskovo impérium značně utrpělo nynější krizí a čelí sporům s věřiteli. Článek o situaci okolo Ingosstrachu ostatně list Vedomosti umístil pod informaci, že oligarcha se u prezidenta Dmitrije Medveděva domohl změn v zákonu o bankrotu ve prospěch dlužníků.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru