Starostové, kteří nejsou spokojeni se systémem přerozdělování daní městům a obcím, požadují jeho změnu. Nelíbí se jim, že malé obce dostávají při přerozdělování daní výrazně méně peněz na jednoho obyvatele než velká města nad 100 000 obyvatel. Novinářům to v úterý řekli zástupci Sdružení místních samospráv (SMS), kteří zpracovali návrh nového financování měst a obcí. Zároveň organizují protest, při kterém zhruba 1000 obcí u svého vjezdu od rána vyvěšuje cedule s nápisem "Daňově diskriminovaná obec".

Podle informací SMS si města a obce v České republice ročně z daní rozdělí 116 miliard korun. Z toho 49 procent dostávají Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, v nichž žije pětina obyvatel ČR. Návrh SMS na nový způsob financování samospráv chce posílit rozpočty všech měst a obcí do 100 000 obyvatel o téměř 21 miliard korun. Změna by snížila příjmy asi 200 obcím, vydělalo by na ní přes 6000 sídel.

Ministerstvo kontruje

Ministr financí Eduard Janota ovšem upozornil, že některá opatření z minulosti byla dělána výhradně ve prospěch nejmenších obcí na úkor těch největších. Nyní chce především řešit přenesení působnosti státní správy na města a obce. "Chci v rozpočtu na příští rok výrazně posílit prostředky místních samospráv právě z důvodu toho, že oni dělají některé činnosti, které jim vyplývají ze zákona. A to jim posílí zdroje, zejména těm nejmenším," uvedl Janota. Podle mluvčího MF Ondřeje Jakoba by mělo jít o dvě až čtyři miliardy korun.

"Vnímáme problémy malých obcí. Kompromis se ovšem hledá těžko, a to i s ohledem na ekonomickou realitu i neshody mezi největšími a nejmenšími obcemi," uvedl Jakob.

Obyvatel velkého města podle SMS dostává až 4,5 krát více než lidé ze zbytku republiky. Sdružení požaduje, aby se tento rozdíl pohyboval mezi dvou až dvouapůlnásobkem. Zatímco nyní na pražana podle SMS připadá 30 000 korun, po změně by to bylo asi 17 000 korun.

SMS vychází z analýzy financování obcí a měst ČR, kterou zpracovala Vysoká škola ekonomická v Praze. Podle předsedy SMS Josefa Bartoňka analýza ukázala na nedostatečné financování menších obcí a měst.

Druhá "fronta" se otevře v Praze

Návrh SMS by pro největší česká města znamenal značné výpadky příjmů, Praha by například přišla asi o 15 miliard korun ročně. "Jsme proto ochotni přistoupit na určitý kompromis, aby byl přechod postupný," řekl starosta Suché Lozi Petr Gazdík. Dodal ale, že se situace musí neprodleně řešit, protože kvůli ekonomické krizi malé obce přicházejí o značné příjmy.

Ministerstvo financí SMS před časem slíbilo přehodnocení zákona poté, co dvě obce podaly v polovině roku 2007 žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Po pádu vlády se ale podle nich přestala situace řešit. "Analýza byla zpracována, ale její výstupy nejsou nijak brány v potaz," řekla senátorka Jana Juřenčáková (hnutí Nezávislí starostové pro kraj).

Sdružení proto připravilo protestní akci, ke které se toto úterý v celém ČR připojuje asi 1000 obcí a měst. Na začátku svých obcí umístily nápisy "Daňově diskriminovaná obec". Podobné značky, ovšem přeškrtnuté, chtějí také umístit na okrajích Prahy, Brna, Ostravy a Plzně.

Pokud svým protestem SMS nepřiměje k jednání, jsou jeho členové připraveni organizovat další protestní akce. "Centrum odporu se přesune do Prahy," řekl právník SMS Stanislav Polčák. Naznačil, že se do Prahy sjedou stovky starostů malých obcí, aby se na řešení problému zeptali poslanců. Dodal, že je sdružení připraveno obnovit svou žalobu ve Štrasburku.

Ministerstvo připravuje nový zákon o rozpočtovém určení daní, který vytvořila komise odborníků. "Má platit od ledna 2010, ale není politická vůle. Nikdo neviděl ani věcný záměr. Ministerstvo nám řeklo 'tak ho připravte a my vám ho budeme připomínkovat'," uvedl Polčák. Zároveň ministerstvo doporučuje, aby se největší sídla s městečky a obcemi mezi sebou dohodla, což podle Polčáka není možné. SMS je pro ministerstva stejným připomínkovým místem jako Svaz měst a obcí, který má podle Petruse zhruba dvojnásobek členů.