Největší německá banka Deutsche Bank zřejmě špehovala své zaměstnance. Informoval o tom v úterý německý list Handelsblatt s odvoláním na zdroje z podniku. V podnikatelských kruzích se spekuluje, že je rozsah špehování zaměstnanců velmi podobný předchozím případům v Deutsche Bahn a Deutsche Telekom.

Valná hromada Deutsche Bank bývá zajímavá vždy, ale tentokráte má být podle Handelsblattu zvlášť emotivní. Akcionáři totiž mají spadeno především na šéfa dozorčí rady Clemense Börsiga. Šéfa banky Josefa Ackermanna ale znepokojují i jiná témata - například právě nejnovější aféra.

Zmocněnkyně spolkové země Hessensko pro ochranu dat Renate Hillenbrandová-Becková už podle Handelsblattu žádá o možnost nahlédnutí do vyšetřovacích akt. Písemná analýza celého případu by podle listu měla být předložena nejpozději do dvou týdnů.

Případ prošetřuje i finanční dozor

"Pokud by se tento skandál měl dále šířit, budu požadovat analýzu ještě dříve. Případ už prověřuje i finanční dozor," uvedla pro Handelsblatt Hillenbrandová-Becková.

Na případ upozornily některé podezřelé detaily v rešerších externí právní firmy při rutinní datové kontroly Deutsche Bank. Podobně jako v případu Deutsche Bahn a Deutsche Telekomu se údajně prováděly rešerše a šetření okolí jednotlivých osob ze společnosti. V žádném případě se ale nejednalo o špehování všech zaměstnanců či třeba novinářů jako ve zmíněných předchozích případech. Špehování se však údajně mohlo týkat i vysokých vedoucích pracovníků, a to včetně členů představenstva.

Podle Handelsblattu se pochybení týkala pouze malého počtu pracovníků, v jejichž případě podnikové bezpečnostní složky zašly příliš daleko. Je možné, že přitom byly porušeny zákony.

Banka už v pátek v krátkém sdělení uvedla, že v oddělení pro podnikovou bezpečnost mohla nastat pochybení. Zdůraznila však, že tato pochybení se netýkala údajů o klientech.