Hlavní vlna insolvencí a nesplácení ze strany dlužníků tuzemskou ekonomiku teprve čeká. Nynější bankroty a případy zadlužení vesměs nejsou oběti současné krize, ale vyústění vlastních potíží z minulých let. Na úterním diskusním setkání Euro Business Brunch s názvem Problémoví klienti bank, insolvence podniků to uvedl řídící partner poradenské firmy Deloitte Česká republika Josef Kotrba.

"Nevěřím, že jsme svědky oživení. Když hovořím s podniky, tak se obávají, co přinese druhé a třetí čtvrtletí," řekl Kotrba. Jak dodal, situaci zhoršuje i to, že mentální připravenost na krizi ze strany bank i firem byla mimořádně nízká.

Kotrbu podpořil i ekonom a člen vládní skupiny NERV Miroslav Zámečník, který poukázal na potvrzený propad německé ekonomiky, hlavního exportního partnera ČR, v prvním čtvrtletí. "Firmy nám začnou padat, rozvojové impulsy nevidím," poznamenal.

Špatné úvěry vzrostou o třetinu

Celkový objem úvěrů v selhání by se měl podle základního scénáře vývoje v letošním a příštím roce zvýšit o 150 miliard korun, což představuje čtyři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Banky by kvůli tomu musely vytvořit opravné položky - letos za 16 miliard korun a v příštím roce za dalších 67 miliard korun. V analýze Recese a úvěry to v pondělí uvedla skupina Patria.

Celkový objem úvěrů poskytnutých bankami nyní podle statistiky České národní banky dosahuje takřka 2,1 bilionu korun. Podíl úvěrů v selhání, tedy součet nestandardních, pochybných a ztrátových úvěrů na celkovém objemu byl v březnu 3,8 procenta, tedy asi 79 miliard korun. Loni v březnu to bylo 2,8 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru