Ekonomika Ruska by mohla v letošním roce klesnout až o osm procent, zatímco schodek státního rozpočtu může dosáhnout devíti procent hrubého domácího produktu. S odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj o tom dnes informovala agentura Reuters. V dubnu klesla ruská ekonomika meziročně o 10,5 procenta po propadu o 9,5 procenta o měsíc dříve.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v úterý připustil, že v důsledku světové krize a pádu cen ropy a plynu budou v Rusku poprvé za desetiletí výdaje převyšovat příjmy rozpočtu. Sdělil, že schodek ruského státního rozpočtu letos dosáhne nejméně sedmi procent HDP a dodal, že tato prognóza může být optimistická.

Výkon ruské ekonomiky snižuje především pokles průmyslové výroby, v dubnu o rekordních 16,9 procenta, a postupné zpomalování maloobchodního prodeje.

Ministerstvo hospodářského rozvoje původně počítalo s poklesem ruské ekonomiky v letošním roce o 2,2 procenta. V prvním čtvrtletí však výkon hospodářství klesl o 9,5 procenta. Podle zdroje Reuters bude celková prognóza vývoje ruského HDP revidována na pokles o šest až osm procent. Předpokládaný schodek státního rozpočtu bude stanoven na devět procent HDP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru