Evropští soudci, kteří rozhodují miliardový spor o regulované nájemné, chtějí vědět víc o tom, co Česko dělá pro majitele domů. Vyplývá to z dopisu, který v pondělí Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odeslal do Česka a s jehož obsahem se redaktor iHNed.cz mohl seznámit.

A jejich otázky nahrávají právě vlastníkům bytů, kteří chtějí dokázat, že je stát regulací nájmů připravil o velké peníze.

Soudci například chtějí vědět, jestli majitelé domů uspějí, když žádají soud o ušlé nájemné. To v případě, že se snaží dokázat, že jim vybrané činže zdaleka nestačí ani na základní opravy domů.

Horký brambor pro soudy

České soudy přitom žaloby o nájemné rozhodují nerady a několikrát to už kritizoval i Ústavní soud. Například podnikatel Jan Jošt uspěl, když chtěl doplatit 42 tisíc rozdílu mezi tržním nájemným a regulovaným, které dostával od nájemníků.

Desetitisíce domácnosti příští rok jen těžko zaplatí činži - čtěte ZDE

Tržní nájemné se letos začalo spíš zvyšovat - čtěte ZDE

U ústavních soudců uspěl dokonce dvakrát, ale u nižších soudů přesto prohrával. „Soudy nemají odvahu tyhle spory řešit,“ říká advokátka Klára Veselá-Samková, která zastupuje majitele domů.

Další otázka směřuje také na soudy: Zda se majitelé mohou odškodnění za regulaci domáhat i zpětně. Tedy za roky, kdy nemohli vybírat tržní nájem. Jenže to podle nejnovějšího výroku Ústavního soudu není možné neomezeně.

Soudci před pár týdny rozhodli, že se majitelé mohou soudně dožadovat o odškodnění jen do roku 2007, kdy začal po letech platit nový zákon a nájemné se začalo pomalu zvedat.

Deregulace pokračuje až do roku 2012

A nakonec chtějí soudci vědět, jestli stát uznal, že majitelé na regulaci doplácejí. Případně, jestli stát poskytl soudům návod, jak mají odškodnění vyčíslovat. To ale stát neudělal a když se dnes vlastníci soudí o doplacení peněz, musejí sami dokazovat, o kolik přišli.

Nyní se ale deregulace nájemného ve velkých městech – kromě Ostravy a Ústí nad Labem - prodlouží o další dva roky. Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal zákon, který růst nájemného v příštím roce rozkládá do tří let, tedy až do konce roku 2012. Zákon se dotkne asi 300 tisíc rodin. Poslanci ho přijali jako obranu chudších lidí před hospodářskou krizí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru