Deregulace nájemného se ve vybraných městech prodlouží o dva roky. Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal zákon, který růst nájemného v příštím roce rozkládá do tří let, tedy až do konce roku 2012. Účinnost zákona je od letošního 1. června. Server iHNed.cz o tom informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Klaus tak nevyslyšel výzvy Občanského sdružení majitelů domů (OSMD), které jej v dopise žádalo, aby zákon zamítl. Konečná výše regulovaného nájemného v roce 2012 tak bude stejná, jako měla být původně v roce 2010.

Možnost jednostranného zvyšování se ve vybraných obcích prodlouží až do roku 2012. Týkat by se to mělo podle novely obcí, v nichž se letos nájmy zvýší o více než 40 korun na metr čtvereční. S výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy to jsou všechna krajská města a všechna středočeská města nad 10 000 obyvatel.

V průběhu jejího schvalování normu označil za protiústavní senátor ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera. Tomu se nelíbilo, že se návrh týká jen některých měst. Tvůrcům zákona z řad KDU-ČSL jde prý o to, že si chtějí ve městech získat voliče na svou stranu. Kubera upozornil i na rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého někteří majitelé domů s regulovaným nájemným mají kvůli nucenému omezení vlastnického práva nárok na specifickou formu náhrady od státu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru