Evropští zemědělci v pondělí uskutečnili protestní demonstrace v Bruselu, Berlíně a ve Francii. V Bruselu se stovky lidí snažily upozornit představitele EU na klesající výkupní ceny mléka. Farmáři zde dokonce zablokovali hlavní vchod do budovy Rady EU.
V belgické metropoli pod vedením českého ministra zemědělství Jakuba Šebesty probíhá zasedání unijních ministrů zemědělství a rybolovu.

V Bruselu, kde došlo k několika střetů farmářů s policií, se podle policie účastnílo demonstrace až 900 zemědělců z Belgie, Německa a Francie. Farmáři, kteří došli za zvuků kravích zvonců od bruselského nádraží Gare du Nord až k budově Rady EU, chtějí snížení kvót pro produkci mléka, aby jej na evropském trhu bylo méně. To by podle nich mělo vést ke zvýšení výkupních cen mléka. Ceny, které dostávají za mléko jeho producenti, se oproti minulému roku podle zemědělců propadly až o 30 procent.

Přes 5000 protestujících a 700 traktorů v Německu

Na demonstraci v Berlíně, kterou svolal německý svaz zemědělců, si farmáři stěžovali na drahé pohonné hmoty i na nízké výkupní ceny jejich produktů. Dopravu v centru německé metropole ochromilo zhruba 6000 demonstrujících zemědělců a 700 jejich traktorů z celého Německa. Spolková vláda jim přislíbila usnadnění přístupu k úvěrům a rozšíření daňových úlev.

Němečtí zemědělci zastavili dopravu na dopravních tepnách směřujících k velkému kruhovému objezdu kolem Sloupu vítězství. Protestu se zúčastnili chovatelé dojného skotu i prasat, ale i pěstitelé obilí a ovoce.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru