Americká vláda zatím neučinila dost, aby pomohla ekonomice vyjít z nejhlubší recese nejméně za poslední půlstoletí. Uvedl to laureát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman na ekonomické konferenci v Abu Dhabí.

"Fiskální stimuly nestačí, jsou sice tím, co dokáže zbrzdit pokles, ale nejsou cestou k oživení ekonomiky. Máme reálný důvod pochybovat, jestli máme v ruce prostředky k rychlé obnově růstu," upozornil Krugman.

Podle něho je možné, že americká ekonomika už má za sebou to nejhorší. Přesto zdůrazňuje obrovský rozdíl mezi stabilizací a návratem na úrovně, na kterých se pohybovala před krizí. On sám minulý týden uvedl, že by americká ekonomika mohla začít vycházet z recese letos v létě.

"Nepřekvapilo by mě, kdyby americká recese skončila v srpnu či září letošního roku. Zhoršování na pracovních trzích ale bude přetrvávat do roku 2011 a celá perioda zhoršené ekonomiky může doznívat až do roku 2013 či 2014," řekl tehdy Krugman.

1,5 bilionu na nastartování růstu

I úrokové sazby už po opakovaných sníženích podle Krugmana dosáhly takových úrovní, na kterých přestávají být účinné. Konvenční monetární politika už moc dokázat nemůže," uvedl Krugman. Americká centrální banka (Fed) už totiž snížila cílovou hodnotu na svoji zápůjční referenční sazbu na rekordních 0 - 0,25 procenta.

Americká vláda již vyhradila zhruba 1,5 biliónu dolarů ve snaze nastartovat hospodářský růst. Na záchranný balíček TARP pro banky v objemu 700 miliónů dolarů navazuje stimulační plán administrativy Baracka Obamy, který přijde Spojené státy na 787 miliard dolarů. Ten má americkému hospodářství pomoci daňovými úlevami a novými prostředky na infrastrukturní projekty.

Podle agentury Bloomberg bylo celosvětově v rámci stimulačních balíčků na zmírnění dopadů krize vyčleněno už přes dva biliony amerických dolarů.

Obavy z nezaměstnanosti

Největší ekonomika světa je už od konce roku 2007 v recesi. Od té doby už ztratila přes pět milionů pracovních míst. Tamní míra nezaměstnanosti vzrostla v dubnu na 8,9 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 1983. Podle nedávného vyjádření šéfky ekonomických poradců Bílého domu Christiny Romerové by letos mohla míra nezaměstnanosti vzrůst až na 9,5 procenta, někteří experti však očekávají koncem roku až desetiprocentní nezaměstnanost.

Ekonomika Spojených států amerických v prvním letošním čtvrtletí klesala podle předběžných údajů ročním tempem 6,1 procenta. Největší ekonomika světa tak klesla už třetí čtvrtletí v řadě, což se stalo poprvé od poklesu v letech 1974 až 1975.

Americká ekonomika letos podle nejnovějšího výhledu Fedu z minulého týdne klesne o 1,3 až dvě procenta, zatímco nezaměstnanost se může vyšplhat až na 10 procent. Fed tak zhoršil předchozí odhad, který počítal s poklesem HDP o 0,5 až 1,3 procenta a měrou nezaměstnanosti 8,8 procenta.