Oživení globální ekonomiky bude pomalé a rostoucí nezaměstnanost by mohla přinést hrozbu sociální krize a navíc i protekcionismu. Uvedl to v rozhovoru pro španělský list El Pais šéf Světové banky (SB) Robert Zoellick.

"Co začalo jako velká finanční krize, se stalo velkou hospodářskou krizí a nyní se z toho stává velká krize nezaměstnanosti. Pokud nepřijmeme adekvátní opatření, hrozí tu riziko velké lidské a sociální krize s významnými politickými důsledky. A to vše je dobrá líheň populistické a ochranářské politiky," řekl pro El Pais Zoellick.

Ministři financí zemí skupin G7 a G20 podle něj hovoří o známkách oživení, protože pokles ekonomiky zpomalil. "Přestože jsme zatím mohli vidět nízký nebo záporný růst, je situace méně špatná. Ekonomové a průmyslníci jsou si vědomi, že uzdravení přijde pomalu a bude slabší, než se očekávalo," zdůraznil Zoellick.

Vyčíštění finančního systému

Nebezpečí podle něj zůstává nadále ve finančním systému Spojených států amerických a na rozvojových trzích. "Klíčovou věcí, která musí být vyčištěna, je finanční systém. USA učinily kroky správným směrem, ale stále existují banky s vážnými problémy, které souvisejí se spotřebitelskými financemi, kreditními kartami a trhem s nemovitostmi," upozornil Zoellick.

Některé trhy jsou v boji s krizí podle něj zranitelnější, jde například o rizika v Africe, Latinské Americe a částech východní Evropy.

"Čína by naopak mohla překvapit růstem, má dobré výsledky, které získala díky svému stimulačnímu plánu. Pro země jako Mexiko a Brazílie, je hlavní hrozbou ztráta přístupu k financím," dodal Zoellick.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru