Hlavní cenu, Zlatou palmu, dnes na závěr Mezinárodního filmového festivalu v Cannes získal film Das weisse Band (Bílá stuha) úspěšného rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Nejlepší herečkou vyhlásila porota Charlotte Gainsbourgovou a nejlepším hercem Christopha Waltze, informovaly tiskové agentury.

Das weisse Band (Bílá stuha), temné drama z malé německé protestantské vesnice v letech 1913-1914, kterou otřásá série krutých a tajemných rituálních zločinů, z nichž jsou podezřelé i děti, vyhrálo už odpoledne i cenu kritiků FIPRESCI. Černobílý snímek podle agentury Reuters pátrá po kořenech nacistického teroru a věnuje se tématu represivní výchovy a kolektivní viny.

Režisér Bílé stuhy a Pianistky

"Je to jeden z mých nejšťastnějších okamžiků v životě," řekl francouzsky Haneke. "Tisíceré díky," dodal na adresu poroty. S její předsedkyní Isabelle Huppertovou pojí Hanekeho jiný velký úspěch s filmem Pianistka, ve kterém francouzská hvězda stříbrného plátna hrála hlavní roli. V roce 2001 dostal režisér za tento snímek v Cannes Velkou cenu poroty, v roce 2005 si ze stejného festivalu odvezl cenu za režii filmu Utajený. Tento film získal za rok 2005 také Evropskou filmovou cenu, která je evropskou obdobou amerických Oscarů.

Nejlepší ženský výkon podala podle poroty v Cannes Francouzka Charlotte Gainsbourgová v krvavém hororu Antichrist (Antikrist) dánského režiséra Larse von Triera. Snímek sám ale vzbudil rozporuplné reakce, například kvůli detailnímu zobrazení zohavování genitálií.

Ocenění za nejlepší mužský herecký výkon si odnesl rakousko-německý herec Christoph Waltz, který ztvárnil jednu z rolí ve filmu Hanebný pancharti amerického režiséra Quentina Tarantina.

Bába a Prorok mezi oceněnými

O prestižní ocenění soutěžilo 20 snímků. Žádný český zástupce mezi nimi nebyl. V jedné z vedlejších sekcí určené mladým filmařům - Cinéfondation - ale vyhrál český studentský film Bába režisérky Zuzany Špidlové.

Druhé hlavní ocenění, takzvanou Velkou cenu poroty, přiřkla porota francouzskému režisérovi Jacquesu Audiardovi za film Un prophète (Prorok). Snímek ve stylu film noir pojednává o 19letém analfabetickém mladíkovi odsouzeném na šest let do vězení, kde musí využít veškerý svůj důmysl k tomu, aby přežil nebezpečnou válku mezi tamními gangy.

Úspěch v Cannes slavila na počátku přehlídky také dokumentaristka Helena Třeštíková, jež zvítězila v konkurenci 345 evropských filmových projektů ucházejících se o grant Evropské unie. Třeštíková plánuje rozpracovat v časosběrném dokumentu svůj první profesionální snímek Zázrak z roku 1974.

Za nejlepší kameru porota odměnila snímek Samson and Delilah (Samson a Dalila) australského režiséra Warwicka Thorntona. Nejlepší scénář má podle ní čínský snímek Spring Fever (Jarní horečka) režiséra Lou Jie. Cenu pro nejlepšího režiséra dostal Filipínec Brillante Mendoza (Kinatay).

Hodnocení HN: 

Černobílý film odehrávající se na venkovské škole v severním Německu před vypuknutím druhé světové války od Michaela Hanekeho mezi favority nepatřil, vzhledem k renomé režiséra, autora filmů Pianistka, Utajený či Funny Games není ale jeho vítězství zas tak překvapivé. Po zásluze byl oceněn Velkou cenou poroty francouzský film Prophet., považovaný za hlavního favorita letošního ročníku festivalu. Nečekanější jsou vítězové hereckých trofejí. Charlotte Gainsbourgová v kontroverzním Trierově filmu Antikrist předvedla výkon na hranici lidských možností, když ztvárnila matku truchlící kvůli ztracenému dítěti.