Státy v USA si snaží vylepšit příjmy na dosut nelegálních praktikách. Například jeden ze zákonodárců Kalifornie navrhl zlegalizovat marihuanu a na ni uvalit se spotřební daní i sazbu 50 dolarů (950 Kč) za unci (28,3 gramu). Oregon uvažuje o jiném zdanění konopí pro léčebné účely.

Finanční zatížení některých států by mohla odlehčit i pornografie. Zákonodárci Kalifornie navrhli vyšší sazbu daně na zboží se sexuálním obsahem a jejich kolegové v Georgii chtějí zavést pětidolarový poplatek, který by vybírali od klientů erotických barů.

"Občané by se proti zvýšení daní z příjmů mohli bouřit, menší zvýšení některých poplatků ale téměř nezaznamenají," uvedl ekonom vládního Institutu Nelsona A. Rockefellera Donald Boyd. "Chtějí se vyhnout zvýšení markantních daní," dodal na adresu státních zákonodárců.

Vedle nekonvenčních cest zvýšení příjmů se mnohé státy spoléhají na osvědčené zvýšení skutečných daní a své rozpočty se snaží udržet v rovnováze i razantním snižováním výdajů.

Nestranný institut Centrum pro rozpočet a politické priority uvádí, že 19 států snížilo výdaje na zdravotní programy pro děti a rodiny s nízkými příjmy a nejméně 21 omezilo programy péče o nejstarší lidi. Téměř polovina států americké unie škrtla část výdajů na vzdělání.

Nejméně 16 států v letošním roce již zvýšilo daně z příjmů, podnikové daně, tuzemskou či spotřební daň. Dalších 15 států o stejných krocích uvažuje, napsala agentura Reuters.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru