Pražská burza v uplynulém týdnu mírně vzrostla. Index PX si polepšil o 2,73 procenta na hodnotu 925,8 bodu. Investoři se však do nakupování příliš nehrnuli. Obchody klesly za týden na 7,8 miliardy korun z minulých 10,3 miliardy korun, za poslední rok přitom činily průměrné denní objemy obchodů necelé čtyři miliardy korun. 

Nejsilnější růst zaznamenaly akcie mediální společnosti CME (CETV), které přidaly 8,5 procenta. Firma v týdnu oznámila, že bylo dokončeno navýšení kapitálu ze strany mediálního gigantu Time Warner.

Solidní růst v týdnu vykázaly rovněž akcie bankovních titulů Komerční banky (KB) a Erste Group Bank. Cenné papíry KB si připsaly 6,2 procenta a vystoupily na 2 793 koruny. Její akcie se příští týden budou na pražské burze obchodovat naposledy s nárokem na výplatu dividendy 180 korun na akcii před zdaněním. Akcie Erste přidaly 6,1 procenta na hodnotu 488 korun za kus.

Akcie největší firmy na trhu - energetické skupiny ČEZ - vzrostly o tři procenta na 884,9 koruny. Citigroup zvýšila ocenění akcií ČEZ na 1 000 korun z 850 Kč a ponechala nákupní doporučení. KBC Securities zvýšila ocenění akcií ČEZ o 5,6 procenta na 1 010 korun a ponechala jim doporučení "koupit".

Prudký pád akcií NWR

Naopak nejvíce klesly cenné papíry těžařské společnosti New World Resources (NWR), které v týdnu ztratily 16,7 procenta a spadly na 90,01 koruny za akcii. Firma zveřejnila v týdnu hospodářské výsledky za první letošní čtvrtletí, podle nichž hospodařila s čistou ztrátou 2,14 milionu eur (téměř 58 milionů korun). V loňském prvním čtvrtletí přitom měla zisk 117,8 milionu eur.

týdenní vývoj indexu PX

Mnohem horší výsledky hospodaření oznámila také problémy sužovaná developerská společnost Orco Property. Ta v prvních třech měsících letošního roku meziročně prohloubila čistou ztrátu na 45,7 milionu eur (zhruba 1,22 miliardy korun) z předchozích 12,8 milionu eur. Orco i nadále jedná o kapitálovém vstupu americké firmy Colony Capital. Akcie Orca v uplynulém týdnu klesly o 5,4 procenta na 187,57 koruny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru