Míra nezaměstnanosti v Rusku na konci dubna vzrostla na 10,2 procenta, nejvýše za devět let. Nejenže o místa přišlo dalších 200 000 lidí, ale také maloobchodní tržby klesly třetí měsíc za sebou a nebývale klesá i průmyslová výroba, ukázaly v pátek oficiální statistiky. Podle posledních údajů je zřejmě příliš brzy na prohlášení, že si ruská ekonomika v první recesi po dekádě růstu již sedla na dno.

V březnu byla nezaměstnanost v Rusku na deseti procentech. Analytici vzestup nezaměstnanosti sice očekávali, ale jen na 10,1 procenta.

Počet nezaměstnaných stoupl ze 7,5 milionu na 7,7 milionu. Loni v dubnu bylo v Rusku 4,5 milionu nezaměstnaných. Údaje odpovídají metodice Mezinárodní organizace práce; březnová data zveřejnilo ministerstvo hospodářství.

Propad cen ropy zpomalil ekonomický růst

Ruská ekonomika ještě nedávno rostla rychle, ztratila však tempo kvůli propadu světových cen ropy. Zpomalení světového hospodářského růstu navíc ztlumilo poptávku po ruských komoditách a světová finanční krize ztížila ruským firmám refinancování zahraničních půjček, které pocházely ještě z příznivých dob.

Projevilo se to i v ruské podnikové sféře, která od loňského srpna přišla o 3,2 milionu pracovních příležitostí. Ještě vyšší počet lidí se ale musí vypořádat s poklesem mezd a zkrácenou pracovní dobou.

Politici doufají, že tím nejhorším v nynějším poklesu prošla ruská ekonomika již v prvním čtvrtletí. Poslední data ale dávají za pravdu spíše ministerstvu hospodářství, které předpovídá, že recese může trvat ještě dva roky.

Maloobchodní tržby klesly v dubnu meziročně o 5,3 procenta. Pokračuje tak jejich první pokles za devět let, který začal v únoru. Kapitálové investice se propadly o 16,2 procenta. Údaje byly sice horší, než ekonomové odhadovali, ale paradoxně je to pro trh úleva. Po březnových číslech se analytici obávali, že se úřady snaží špatná čísla skrývat, napsala agentura Reuters.