Obchodník s cennými papíry Global Brokers, člen pražské burzy, loni hospodařil s rekordním ziskem 26,3 milionu korun po předloňském čistém zisku 5,8 milionu korun. Valnou měrou k tomu přispěl prodej akcií pražské burzy do rukou rakouské společnosti Wiener Börse AG. Global Brokers to oznámili ve výroční zprávě.

Global Brokers loni ve shodě s ostatními akcionáři burzy prodal svých 1500 akcií Burzy cenných papírů Praha. Výnos z tohoto prodeje činil takřka 26 milionů korun. Burzou vyplácené dividendy firmě v loňském roce vynesly dalších 791 000 korun.

Společnost loni zobchodovala pro své klienty cenné papíry za celkem 86,1 miliardy korun, což meziročně představovalo takřka čtyřnásobný nárůst a zatím nejlepší obchodní výsledek. "Tento výsledek potvrdil a upevnil pozici Global Brokers mezi středně velkými makléřskými společnostmi v České republice," uvedla firma ve výroční zprávě.

Burzovní komoru BCPP ovládnou zástupci Vídně - čtěte ZDE

Firma Global Brokers vznikla v roce 1994 a o rok později se stala členem a akcionářem pražské burzy. V roce 2008 zaměstnávala 12 osob. Majitelem všech akcií Global Brokers je Pavel Šimon, základní kapitál činí deset milionů korun. Pražská burza má celkem 21 bankovních a nebankovních členů.


Výsledky Global Brokers:
  2007 2008
Čistý zisk (mil. Kč)
 5,793  26,26
 Výnosy z poplatků a provizí (mil. Kč) 24,968  31,169
 Zisk z finančních operací (mil. Kč) -0,008  24,531
 Objem obchodů (mld. Kč)  22,261  86,052

Zdroj: www.globalbrokers.cz

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru