Rusko a Ukrajina jsou na pokraji nového sporu ohledně zemního plynu. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl zdroj z ruské vlády. Dodal, že spor se týká skladování plynu na Ukrajině. V lednu narušil spor ohledně plateb za dodávky plynu mezi Moskvou a Kyjevem tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy.

"(Ukrajinská energetická společnost) Naftogaz již obdržela platby za tranzit ruského plynu pro celý letošní rok," uvedl zdroj. "Pokud Ukrajina v létě nevyřeší problém se skladováním plynu, bude to znamenat, že Naftogaz nebude v zimě schopen splnit své tranzitní závazky vůči evropským zákazníkům," dodal.
"V zásadě můžeme dospět k závěru, že jsme na pokraji krize," prohlásil zdroj. Zpráva přichází před pátečním jednáním ruského premiéra Vladimira Putina s ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou v kazachstánském hlavním městě Astana, upozornila agentura Reuters.

Naftogaz nicméně uvedl, že nevidí ke krizi důvod. "Finanční situace Naftogazu je stabilní a nejsou žádné důvody k nové krizi," prohlásil mluvčí společnosti. Evropská unie v lednu obvinila Ukrajinu i Rusko, že obyvatele EU drží jako rukojmí. Zhruba 20 procent zemního plynu, který se spotřebovává v EU, proudí z Ruska přes území Ukrajiny.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru