Ve Spojených státech poklesl počet nových žadatelů o práci v minulém týdnu na 631 000. Před dvěma týdny žádalo o zaměstnání o 12 000 lidí více, hlavně kvůli propouštění v automobilovém průmyslu. Agentura Reuters nicméně podotýká, že stále nelze soudit, že by růst nezaměstnanosti dosáhl svého vrcholu. Celkový počet nezaměstnaných pobírajících podporu se v USA blíží sedmi milionům.

Počet nezaměstnaných strmě stoupl před dvěma týdny, když výrobce automobilů Chrysler propustil 27 000 zaměstnanců. Minulý týden se počet žadatelů o práci snížil, uvedlo tento čtvrtek americké ministerstvo práce. Analytici ale předpokládají, že i v případě, kdyby se ekonomika koncem roku začala uzdravovat, zůstane trh práce pravděpodobně v nejbližších letech oslaben.

Nezaměstnanost v USA je nejvyšší za 26 let - čtěte ZDE

Americká ekonomika v dubnu ztratila 539 tisíc pracovních míst - čtěte ZDE

Celkový počet nezaměstnaných, kteří pobírají podporu, vzrostl v USA na téměř 6,7 milionu. Údaje o nezaměstnaných jsou nejvyšší od roku 1982, kdy se ekonomika Spojených států začala zotavovat ze silné recese. Lidé bez práce mají navíc velké problémy nalézt nová zaměstnání.

Počet nových žadatelů o práci klesl začátkem května na 601 000, což bylo nejméně od konce ledna. Někteří odborníci spekulovali, že masivní propouštění dosáhlo vrcholu. Nové propouštění v automobilkách ale tyto úvahy vyvrátilo.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru