Zaměstnanecké akcie se nyní v Česku stávají důležitým nástrojem, kterým si velké zahraniční firmy chtějí získat loajalitu tuzemských pracovníků. V době krize, která benefitům rozhodně nepřeje, zůstávají akcie v podstatě jedinou možností, jak si udržet kvalitní zaměstnance.

Akcie mateřského koncernu si budou moci poprvé v historii výhodně nakoupit třeba tuzemští zaměstnanci německého průmyslového koncernu Siemens či české pobočky UniCredit Bank. V obou firmách si musí pracovníci zažádat o akcie do konce letošního roku, získají je v prvních měsících příštího roku.

Lákavý potenciál dlouhodobého zisku

"Chceme tímto krokem podpořit zaměstnaneckou loajalitu a vyjádřit přesvědčení, že cena akcií bude mít dlouhodobě rostoucí tendenci," řekl Milan Vodička, mediální zástupce banky.

Mluvčí Siemensu Petr Sedláček mluví v souvislosti s nabídkou akcií zaměstnancům o velmi nadstandardní nabídce. Konkrétní však zatím být nechce. Průměrná sleva při nákupu těchto akcií se přitom pohybuje kolem dvaceti procent.

Nabídka firemních cenných papírů navíc přichází v dobré době – většina z titulů je kvůli krizi velmi nízko, což je činí přitažlivějšími. "Potenciál dlouhodobého budoucího zisku je lákavý," myslí si Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. Zároveň se však obává, že většímu zájmu o tyto akcie zabrání právě ekonomická nejistota – lidé s nižšími či středními příjmy nebudou ochotní vydat na akcie větší množství peněz.

Zájem zaměstnanců o dění na trhu

Další překážkou úspěchu může být stále malá informovanost části zaměstnanců o tom, jak funguje finanční trh.

"Jestliže stoupne počet lidí držících akcie, bude to však logicky znamenat jejich větší zájem o dění na trhu, a to bude pro něj dobré," myslí si Hatlapatka.

Některé tuzemské pobočky zahraničních firem nabízejí své akcie zaměstnancům už několik let. Loni spustila tento program stavební firma Skanska, od roku 2002 funguje v České spořitelně a před pěti lety ho odstartovala Komerční banka. Akcie zaměstnancům v Česku nabízí také výrobce nápojů Coca-Cola, British Airways či pojišťovna AXA.

Akcie jako kompenzaci za nižší mzdy a prémie požadují také odboráři v německém Opelu nebo velké rodinné firmě Schaaffler. Zaměstnanci se tak zříkají části mezd výměnou za budoucí zisky z akcií. Ty ale nejsou jisté. Stejně jako pracovní místa, poznamenává server Spiegel Online.

Francouzské firmy loni podle oficiálních statistik reinvestovaly 57 procent čistého zisku, majitelům rozdělily 36 procent a zaměstnancům sedm procent. Prezident Nicolas Sarkozy ale chce pravidla nastavit tak, aby se zaměstnanci mohli prostřednictvím svých akcií podílet na firemním zisku z jedné třetiny.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru